BM: Afganistan’da sivil ölümlerin sayısı rekor düzeye çıktı

Birleşmiş Milletler, Afganistan’da 2021 yılının ilk yarısında sivil ölümlerin “benzeri görülmemiş” bir düzeye çıktığını belirtti.

BM Afganistan misyonu UNAMA, hazırladığı yarı dönem raporunda kayıtların alınmaya başladığı 2009 yılından bu yana yıllık bazda en yüksek sivil ölüm gerçekleştiğini bildirdi.

Raporda, “Afganistan'daki sivil kayıplar 2021'in ilk yarısında rekor seviyelere ulaştı ve özellikle uluslararası güçlerin geri çekilmeye başladığı ve Taliban saldırısının ardından çatışmaların tırmandığı mayıs ayından bu yana ölüm ve yaralanmalarda keskin bir artış yaşandı” denildi.

BM’nin Kabil özel temsilcisi Deborah Lyons yaptığı yazılı açıklamada, “Rapor, şiddetin artması durdurulmazsa, bu yıl eşi görülmemiş sayıda Afgan sivilin hayatını kaybedeceğini ve ciddi şekilde yaralanmaların olacağını açıkça gösteriyor” dedi.

Lyons, “Taliban'ı ve Afgan liderliğini, çatışmanın acımasız ve korkutucu gidişatına ve siviller üzerindeki yıkıcı etkisine kulak vermeye çağırıyorum” diye ekledi.

1659 SİVİL ÖLDÜRÜLDÜ

UNAMA raporuna göre 2021 yılının ilk yarısında 1659 sivil öldürüldü, 3254 sivil yaralandı. 2020 yılının ilk yarısına göre yüzde 47’lik bir artış olduğu bildirildi.

Özellikle Talibanların her yönden saldırı başlattığı mayıs ve haziran aylarında sivil kayıpların son derece “ciddi” artış yaşadığı kaydedildi. Bu aylarda 783 sivil hayatını kaybetti, 1609’u yaralandı. UNAMA, yılın ilk yarısında sivil ölüm ve yaralanmaların yarısına yakınının kadın ve çocuklardan oluştuğunu belirtti.

Hükümet karşıtı grupların sivil kurbanların yüzde 64’ünden sorumlu olduğu belirtilen raporda, bu gruplardan Taliban yüzde 39, DAİŞ yüzde 9 ve “belirlenemeyen diğer unsurlar” yüzde 25 sivil kayıptan sorumlu tutuldu.

Raporda hükümet güçlerinin ise sivil kayıpların. Yüzde 25’nden sorumlu olduğu kaydedildi. Sivil kayıpların yüzde 11’inin sorumluları ise tespit edilemedi.