Bolsonaro ile ordu arasında büyük kriz

Brezilya’nın aşırı sağcı ve kadın düşmanı Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro ile ordu arasında ağır bir kriz yaşanıyor. Savunma Bakanı görevden alındı, kara, deniz ve hava kuvvetlerinin komutanları istifa etti.

Brezilya’da ordu ile yürütme arasında yaşanan bu kriz, 1977’den bu yana en kötü kriz olarak değerlendiriliyor.

Folha de Sao Paulo gazetesi, 30 Mart Salı günü yaşananları “Brezilya tarihinde bir ilk” şeklinde yorumladı. Salı günü kara kuvvetleri, deniz kuvvetleri ve hava kuvvetlerinin komutanları Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro ile anlaşmazlık nedeniyle istifa etti.

Folha gazetesine göre tüm bu komutanlar, Brezilya ordusunun “hiçbir otoriter maceraya katılmayacağını” yeniden vurguladı.

Brezilya’da 31 Mart tarihi, 1964 yılındaki askeri darbenin 57’nci yıldönümüne denk gelirken kışlaların da karışabileceği belirtiliyor.

Benzer son büyük kriz, 1977’de Savunma Bakanı Sylvio Frota’nın askeri diktatörlük sırasında görevden alınmasıyla yaşanmıştı.

Folha gazetesi, Bolsonaro’nun beklenmedik şekilde Savunma Bakanı’nı görevden almasının büyük rahatsızlığa yol açtığına dikkat çekiyor.

Savunma Bakanı ve ittifakları, Bolsonaro’nun özellikle, evde kalma tedbirlerinin tüm ülkeye yayılmasını engellemek için kamu düzenini sağlama adına “savunma hali” ilan etmeyi önermesi ile birlikte “kırmızı bir çizgiyi” aştığını düşünüyor.

Bolsonaro, orduyu toplumu baskı altında tutma aracı olarak kullanmak istiyor. Folha’ya göre Brezilyalı bir çok eyalet valilerinin virüsün yayılmasını önlemeye çalışmasını engellemek Bolsonaro’da “takıntı” haline geldi.