Brüksel’de yüzlerce göçmen açlık grevine son verdi

Belçika’nın başkenti Brüksel’de üç ayrı yerde iki aydır açlık grevi yapan göçmenler, üst düzey görüşmeler ardından açlık grevine son verdi.

470 dolayında düzensiz göçmen 23 Mayıs’tan bu yana açlık grevinde bulunuyordu. Bunların çoğunluğu faslı ve Cezayirlilerden oluşuyor.  Açlık grevi, Brüksel’deki bir kilise ile Özgür Üniversite’nin Fransızca ve Flaman dilli sitelerinde yürütülüyordu.

Grevcileri destekleyen komiteye göre açlık grevi eylemcileri, oturum izni için yaptıkları başvuruların derinliğine incelenebilmesi için 6 ay veya bir yıllık geçici oturum verilmesini istiyor.  Grevciler, talep ettikleri oturum belgeleri ile iş pazarına da erişime açık olmasını istiyor.

Hafta sonu Dünya Doktorları örgütü, grevcilerden 300’e yakının su içmeyi de bırakması ardından “her an ölüm” yaşanabileceği uyarısında bulunmuştu. Sol partiler de benzer şekilde uyarılarda bulunmuş, Ekim 2020’den beri iktidarda olan koalisyon hükümeti tehlikeye girmişti. Hükümetin temel direklerinden olan Sosyalist Parti ve çevreci Ecolo, bir ölüm yaşanması halinde hükümetten ayrılacakları uyarısında bulunmuştu.

Yeniden Düzenleme İçin Kağıtsızlar Birliği USPR, iki aylık işgal, eylemler ve seferberlik sonucunda açlık ve susuzluk grevine son verildiğini duyurdu.

USPR, üst düzeyde bazı görüşmelerde bulunmayı başardıklarını ifade etti. Kilisedeki grev Çarşamba günü, üniversite bünyelerindeki grev ise Perşembe günü son buldu.

Grevcilerin sözcüleri olmadığı için açlık grevindekilerin avukatları, sivil toplum ve rahip Daniel, görüşmelere katıldı.

Görüşmelerde göçmenlere A sınıfı çalışma ehliyeti verilmesinin yolu açıldı. En kırılgan durumda olanlar ise “9ter” olarak adlandırılan insani koruma hakkına sahip olabilecek.