Evo Morales hakkındaki tutuklama emri kaldırıldı

Bolivya adaleti, Arjantin'de sürgün olan eski Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales aleyhindeki tutuklama emrini kaldırdı. Bu karar, Morales'in siyasi varisi Luis Arce'nin cumhurbaşkanlığına seçilmesinden bir hafta sonrasına denk geldi.

La Paz mahkemesi başkanı Jorge Quino, "Hakları ihlal edildi, özellikle de savunma hakları zira usulüne uygun olarak çağrılmadı" dedi.

Bolivya Başsavcılığı 6 Temmuz'da eski cumhurbaşkanı hakkında isyan ve terörizm suçlamalarıyla yargılama talep etmişti. Morales hakkında tedbir amaçlı tutuklama da talep edilmişti.

Morales'in Aralık 2019'da istifa etmesinden sonra seçimlere kadar geçiş sürecini sağlayan sağcı hükümet, Morales hakkındaki suçlamaları tırmandırmıştı. Bu suçlamalar arasında Morales'in bir kız çocuğu ile ilişkide bulunduğu ve ondan bir çocuğunun olduğu da vardı.

1997'de Evo Morales'in kurduğu Sosyalizme Doğru Hareket'in (MAS) başkanı Luis Arce, 18 Ekim'de ilk turda seçildi. Seçimlerin ardından Morales'in ülkesine dönüş sorunu da gündeme geldi.

Pazartesi sabahı Morales, dönüşünün kendi sorumluluğunda olmadığını kabul etmişti.

"Yoldaşlar benden yeni seçilen cumhurbaşkanının yemin törenine gelmemi istiyorlar" diyen Morales, "Ama toplumsal hareketler (sendikalar vb) bunu tartışıyorlar. Karar verecek olanlar onlardır" diye ekledi.

Morales'in dördüncü dönem için aday olduğu Ekim 2019'daki seçimlerde, sayım 20 saatten fazla askıya alınmıştı. Morales daha sonra bu seçimlerde sürpriz bir şekilde ilk turda zaferini ilan etmişti.

Muhalefet ise hile yapıldığı suçlamasında bulunmuş, şiddetli protesto eylemleri gerçeklemiş ve 30'dan fazla kişi hayatını kaybetmişti. Polis ve ordunun el çektiği Morales önce Meksika'ya oradan da Arjantin'e sığınmıştı. Morales kanadı, iktidardan düşürülmeyi darbe olarak değerlendirmişti.