Finlandiya ve İsveç NATO başvurusunu gönderdi

Finlandiya ve İsveç NATO'ya katılmak için resmi başvuruda bulundu. Kremlin, Finlandiya'nın NATO'ya katılmasının bir 'tehdit' olacağı konusunda uyardı. Tam üyelik süreci bir yıl sürebilir ve Türkiye’nin itirazlarının üstesinden gelinmesi gerekiyor.

Önde gelen İskandinav ülkeleri Finlandiya ve İsveç, Ukrayna’da savaş devam ederken, Çarşamba günü Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'ne katılmak için resmen başvuruda bulundu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, gazetecilere verdiği demeçte, anlaşma örgütünün geçtiğimiz hafta geliştirilmekte olan başvuruları resmen kabul ettiğini söyledi.

Stoltenberg, iki İskandinav ülkesinin büyükelçilerinden başvuru mektuplarını aldıktan sonra gazetecilere verdiği demeçte, "Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılma taleplerini memnuniyetle karşılıyorum. Siz bizim en yakın ortaklarımızsınız."

Savunma İstihbarat Teşkilatı’nda eski bir istihbarat subayı ve "Putin'in Başucu Kitabı: Rusya'nın Amerika'yı Yenmek İçin Gizli Planı" kitabının yazarı olan Rebekah Koffler, "NATO'nun Finlandiya ve İsveç'in üyelik başvurusunu onaylayacağı kesindir. Bu, Kuzey Avrupa'da Rusya ile Batı arasındaki güç dengesini temelden ittifak lehine değiştirecektir, ancak Rusya'nın nükleer kapasiteli İskender füzesi NATO kuvvetleri için ciddi bir tehdit oluşturuyor" dedi.

NATO SÜRECİ HIZLANDIRMAK İSTİYOR

NATO'nun 30 üye ülkesi şimdi başvuruları tartacak. Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İskandinav ülkelerinin katılımıyla ilgili çekincelerini dile getirmesine rağmen, sürecin yaklaşık iki hafta sürmesi bekleniyor.

Erdoğan, İsveç ve diğer İskandinav ülkelerinin Kürtlere ve Erdoğan’a muhalif güçlere destek verdiğini ileri sürerek muhalefet ediyor.

Erdoğan, İstanbul'da yaptığı konuşmada, "İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz, ancak olumlu düşünmüyoruz" demişti.  

Finlandiya ve İsveç, Erdoğan'ın itirazlarını aşarlarsa birkaç ay içinde üye olabilirler. Süreç genellikle sekiz ila 12 ay sürse de, NATO, Rusya tehdidi karşısında hızlı hareket etmek istiyor.

KREMLİN: RUSYA İÇİN TEHDİT

Kremlin, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılmasının Rusya için bir tehdit oluşturacağı konusunda uyardı ve ittifakın devam etmesi halinde Finlandiya sınırına nükleer savaş başlıkları yerleştirmekle tehdit etti.

Ancak Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov daha sonra Rus komşularının NATO'ya katılmasının "büyük bir fark yaratmadığını" söyledi.

Almanya ve ABD, Finlandiya ve İsveç'i Rus saldırganlığına karşı savunmak için zaten anlaşmalara sahip.

İsveç 200 yıldan fazla bir süredir askeri ittifaklardan kaçınırken Finlandiya, II. Dünya Savaşı'nda Sovyetler Birliği tarafından mağlup edildikten sonra tarafsızlığı benimsedi. 

Finlandiya'nın Rusya ile 810 millik (1340 km) bir sınırı bulunuyor.