Fransa'da bir ilk: Sarkozy, 'suç örgütü kurmak'la suçlandı

Fransa Ulusal Mali Savcılığı, eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin seçim kampanyasını yasadışı finanse ettiği dosya kapsamında "suç örgütü kurmakla" suçlanacağını açıkladı.

Son haftalarda Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin bir çok kez ifadesi alınmıştı. Yeni soruşturma, alternatif internet gazetesi Mediapart tarafından ortaya çıkarılmıştı. Sarkozy, Libya dosyası kapsamında dördüncü kezdir iddianame konusu oluyor.

Sarkozy daha önce "yolsuzluk", "2007'deki cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasına Libya'dan yasa dışı finansman sağlama" ve "kamu fonlarının zimmete geçirilmesi" suçlamalarına konu olmuştu. Bu çerçevede Mart 2018'de Sarkozy hakkında iddianameler hazırlanmıştı. 

Ulusal Mali Savcılık, Ocak sonunda soruşturmayı genişleterek "suç örgütü oluşturma" olaylarının ele alındığı bir ek iddianame imzaladı. Böylece soruşturmaya karışan isimlere yönelik daha ağır bir suçlama getirilmiş oldu.

"Suç örgütü kurma" suçlaması, Fransa yargı tarihinde bir cumhurbaşkanına karşı bir ilki teşkil ediyor.

31 Ocak günü yargıçlar Nikolas Sarkozy'nin eski çalışma ortaklarından Thierry Gaubert hakkında da "suç örgütü kurmak"tan iddianame hazırladı. Guebert'in 2007'deki cumhurbaşkanlığı kampanyasını besleyen Libya paralarından yaralandığından şüphe ediliyor.