Fransa’da Sarı Yelekliler, liseliler, köylüler eylemde!

Fransa’da Sarı Yeleklilerin eylemleri devam ederken, lise öğrencileri yeni bir haftaya eylemlerle girdi. Köylü dünyası da tüm hafta boyunca eylemde olacak.

Sarı Yelekliler, liseliler ve tarım işçileri başta olmak üzere, toplumun bir çok kesimi, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un bu Pazartesi akşamı saat 20.00’de yapacağı ulusal sesleniş konuşmasını beklemeden yeniden eyleme geçti. Macron’un hafta sonu gerçekleşen Sarı Yeleklilerin ülke çapındaki eylemleri ardından, önemli açıklamalar yapması bekleniyor.

LİSELERDE ‘KARA SALI’

Liseliler, özellikle diploma sistemini hedefleyen eğitim reformunu protesto etmek için yeni bir haftaya eylemle başladı. Liseliler iki haftadır aralıksız blokaj eylemleri ve yürüyüşler gerçekleştiriyor. Geçen hafta Paris yakınındaki Mantes-la-Jolie’de 150’yi aşkın öğrencinin polis tarafından lise bahçesinde elleri başlarının arkasında bağlı, diz çökmüş halde gözaltına alınmalarına karşı tepkiler de dinmedi. Liselilerin bu şekilde aşağılanmalarına karşı sendikalar suç duyurusunda bulundu.

Ulusal Liseli Birliği (UNL) sendikası eylemleri devam ettirme ve “Kara Salı” çağrısında bulundu. UNL, üniversiteye girişlerin elemeli olmasına tepki gösterirken, mesleki, genel ve teknolojik diplomalardaki reformu reddediyor ve ekolojik geçişe destek amacıyla toplu ulaşım araçlarının ücretsiz olmasını talep ediyor.

Pazartesi’den itibaren bir çok lisede blokaj eylemleri başladı. 3-7 Aralık tarihleri arasında 200 ila 400 arasında lise bloke edilmişti.

Sarı Yelekliler cephesinde de Cumartesi günü yaşanan şiddetli bir günün ardından, özellikle otoyollarda eylemler devam ediyor. Aude, Haute-Garonne, Hautes-Pyrénées, Tarn-et-Garonne, Lot-et-Garonne gibi çok sayıda bölgede kavşaklar, otoyolları ve ücretli geçiş noktalarında eylemler dikkat çekiyor.

SARI YELEKLİLERDEN ‘ACTE 5’ ÇAĞRISI

Sarı Yelekliler, “Acte 5” olarak adlandırılan beşinci Cumartesi eylemlerine de şimdiden hazırlanıyor. Facebook üzerinde Sarı Yeleklilerin açtığı sayfada “Macron istifa” sloganıyla 15 Aralık günü yeniden ülke genelinde sokaklara çıkma çağrısı yapıldı. Binlerce kişi, bu perspektife ilgisini ifade etti.

TEMEL TALEPLER

Sarı Yeleklilerin temel talepleri şöyle:

-Sıfır evsiz

-Gelir düzeyi yüksek olanlara vergi

-Asgari üçretin net 1300 euro olması

-Köyler ve kent merkezlerinde küçük esnafın arttırılması

-MacDo, Google, Amazon, Carrefour gibi büyük şirketlerin daha fazla, küçük işletmelerin az ödemesi,

-Herkes için aynı sosyal güvenlik sistemi, bağımsız sosyal güvenliğe (RSI) son verilmesi

-Emeklilik sistemi dayanışmacı olarak kalmalı, diğer bir ifadeyle sosyalleştirilmeli

-Emeklilik maaşı 1.200 euronun altına düşmemeli

-Akaryakıt vergilerindeki artışa son verilmeli..

Geçen Cumartesi günü ülke genelinde yapılan eylemlere en az 125 bin kişi katılmıştı. Bunların 10 bini Paris’te sokaklara çıkmıştı. 89 bin güvenlik gücü personelinin harekete geçirilmesine rağmen, eylemler engellenememiş ve bir çok kente polisle çatışmalar yaşanmıştı. Polis gün boyu 1.385 kişiyi sorgulamış, buynlardan 974 kişi gözaltına almıştı.

KÖYLÜ DÜNYASI DA TÜM HAFTA EYLEMDE OLACAK

Köylü dünyası da Fransa genelinde tüm hafta boyunca eylemde olacak. Tarımcılar, hükümetin vergi baskısını, sistematik bir şekilde hedef alınmalarını ve düşük gelirleri protesto ediyor. Hükümetin Çarşamba günü Bakanlar Konseyi’ne sunacağı “Beslenme Yasası” özellikle çiftçileri ilgilendiriyor. Tarımcılar sendikası FNSEA, eylemlerinin nasıl biçim kazanacağına açıklık getirmedi ancak Sarı Yeleklilere katılmayacaklarını bildirdi.