Fransa, Mayotte adasında doğuştan vatandaşlık hakkını kaldırıyor

Fransa İçişleri Bakanı Gérald Darmanin, haftalardır protestolarla felç olan denizaşırı bölge Mayotte adasını ziyaret ederek, doğuştan gelen vatandaşlık hakkını kaldırmak için anayasal revizyona gideceklerini açıkladı.

Hint Okyanusu’ndaki adada, güvensizlik ve kontrolsüz göçü protesto etmek amacıyla "yurttaş grupları" tarafından üç haftadır barikatlar kurulduğu için adaya ulaşım felç olmuş durumda.

Pazar günü adaya ziyarette bulunan İçişleri Bakanı Darmanin,  "Mayotte'da vatandaşlık hakkının sona erdirilmesini Cumhurbaşkanı tarafından seçilecek bir anayasa revizyonuna dahil etmek gibi radikal bir karar alacağız" dedi.

"Fransız bir ebeveynin çocuğu değilseniz artık Fransız olmanız mümkün olmayacak" diyen Bakan, bunun özellikle komşu Komor Adaları'ndan yüksek düzeyde göçle karşı karşıya olan Mahoran takımadalarının "cazibesini tam anlamıyla ortadan kaldıracağını" söyledi.

Gérald Dermin, "Bu son derece güçlü, açık ve radikal bir tedbirdir ve Mayotte takımadalarıyla sınırlı kalacağı açıktır" diye ekledi.

Mayotte adasında ‘jus soli’nin kaldırılması, "bölgesel vizeye son vermeyi" mümkün kılacak. Diğer bir ifadeyle adada oturma izni olanların Fransa'ya gelmesi engellenecek. Yurttaş gruplarının taleplerinden biri böyle bir sistemin oluşturulmasıydı.

Latince "jus" (hak) ile "soli" (toprak) kelimelerinden oluşuyor. "Jus soli" genellikle koşulsuz bir hak olarak biliniyor.

Bakan, "Çok daha az sayıda oturma iznimiz olacağından ve Mayotte'a geldiğimizde artık Fransız olamayacağımızdan, bölgesel vizeye artık gerek yok" dedi.

Bakana göre, bölgeselleştirilmiş oturma izinlerinin kaldırılması "önümüzdeki haftalarda" Ulusal Meclis tarafından incelenecek bir Mayotte yasa tasarısına dahil edilmelidir.

22 Ocak'tan bu yana "Forces vives de Mayotte" isimli kolektif adanın dört bir yanında barikatlar kurarak trafiği felç ediyor ve Fransa'nın en yoksul bu ilin ekonomik hayatını sekteye uğratarak güvensizliği ve göçmen krizini protesto ediyor.

Bu hareket kısa bir süre önce France Mayotte Matin gazetesine yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı: "Mayotte dayanılmaz bir güvenlik krizi yaşıyor ve bu da adada yaşamı imkansız hale getiriyor. Bu küçük adaya her gün gelen göçmenler büyük bir baskı oluşturuyor. 22 Ocak Pazartesi günü başlayan toplumsal hareketin arkasındaki güçler, göç sorununu ve bunun güvenlikle ilgili karşılığını çözmenin, diğer tüm sorunların üstesinden gelmek için bir ön koşul olduğuna inanıyor"