G20’nin dönem başkanlığı Suudi Arabistan’da

İnsan hakları alanında çok kötü bir sicile sahip olan Suudi Arabistan, ilk kez G20’nin dönem başkanı oldu.

Suudi haber ajansı SPA’ya göre, Suudi Arabistan’ın G20 dönem başkanlığı başladı ve 2020 yılında 21 ve 22 Kasım’da Riyad’daki yöneticiler zirvesine kadar sürecek.

Japonya’nın ardından dönem başkanlığını alan Suudi Arabistan, G20’deki tek Arap ülkesi olarak biliniyor. Bu grupta, küresel ekonomik güçler olan ABD; Fransa, Çin ve Avrupa Birliği de yer alıyor.

Suudi Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman, “Uluslararası konularda küresel bir konsensüs oluşturmak için benzersiz bir fırsat” dedi. Salman, ülkesinin Ortadoğu ve Kuzey Afrika vizyonunu öne çıkaracağını belirtti.

İnsan hakları örgütleri, G20 ülkelerini Suudi Arabistan üzerinde baskı oluşturarak, son yıllarda kadın aktivistler, gazeteciler ve siyasi muhaliflere yönelik tutuklamalara son vermesini istedi.

Pazartesi günü başlatılan yeni bir baskı kampanyasında, aralarında gazeteciler ve yazarların da olduğu en az 9 kişi gözaltına alındı. Bazıları daha sonra serbest bırakıldı. Nisan 2019’da da 9 yazar, akademisyen ve blogcu gözaltına alınmıştı.

Suudi Arabistan, Haziran 2018’de tutukladığı 12 feminist aktivisti halen serbest bırakmadı. Uluslararası Af Örgütü, Suudi Arabistan’ın yeni bir keyfi gözaltı kampanyasının ortasında ve gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın korkunç bir şekilde öldürülmesinden bir yıl sonra G20’nin başına geçtiğine dikkat çekti.