Genç aday Johnson’u koltuğundan edebilecek mi?

Britanya’da perşembe günü yapılacak erken genel seçimlerde Başbakan Johnson’un seçim bölgesindeki en güçlü rakibi, 25 yaşındaki İran kökenli gencin muhafazakâr başbakanı koltuğundan etme ihtimali de bulunuyor.  

Muhafazakâr Parti lideri Başbakan Boris Johnson’un seçim bölgesi olan Londra’nın banliyölerinden Uxbridge’deki rakibi, İşçi Partisi’nin genç adaylarından Ali Milani. 25 yaşındaki Milani, tek turlu olan ve birinci gelen adayın milletvekili seçildiği seçimlerde kazanması halinde Johnson’un başbakanlığını engelleyebilecek olması nedeniyle de medyanın gündeminde.

Tahran doğumlu olan ve çocuk yaşta İngiltere’ye gelen Milani, uluslararası ilişkiler okuyor ve önde gelen öğrenci birliklerinden National Union of Students’in (NUS) başkan yardımcılığı görevini de yürütmüştü.

İLK KEZ BİR BAŞBAKANI YENME İHTİMALİ

Her ne kadar Johnson’un aday olduğu Uxbridge-South Ruislip adlı seçim bölgesi daha çok muhafazakâr seçmen yapısıyla bilinse de son seçimde iki aday arasındaki fark dikkat çekmişti. 2017 seçimlerinde Johnson rakibine sadece 5 bin oy fark atabilirken, bu fark bir önceki seçimlere oranla yarı yarıya düşmüştü.

Öte yandan, seçim bölgesindeki birçok seçmenin özellikle sağlık alanındaki politikalar nedeniyle rahatsız olduğu biliniyor.

Bir diğer nokta ise, İşçi Partisi başta olmak üzere muhalif partilerin Johnson’u devre dışı bırakmak için ellerinde önemli bir fırsat olduğunu düşünmeleri.

Yapılan anketler, Johnson’un yüzde 50 civarında bir oy alabileceğini gösterse de rakibi Ali Milani’nin de yüzde 40’lara yaklaştığı tahmin ediliyor. Bu da seçimi daha çekişmeli kılıyor.

Boris Johnson’un seçilememesi halinde, partisinin çoğunluğu kazanması durumunda dahi başbakanlığı zor. Zira son yüzyılda tüm başbakanlar katıldıkları hiçbir parlamento seçiminde rakiplerine yenilmedi.

ÖĞRENCİLERİN DESTEĞİ

You-Gov tarafından yapılan bir ankette Johnson’a yüzde 50, Milani’ye ise yüzde 37 oy çıkmıştı. Ancak ankette Milani’nin ‘kıl payı’ kazanması az da olsa ihtimal dahilinde görülüyordu.

Milani’nin bir avantajı ise, ‘prestijli’ bir okuldan gelen Johnson’a karşı eğitimini almaya devam ettiği Brunel University London’daki öğrencilerin desteğini alabilme ihtimali. Milani’nin özellikle 9 bin sterline ulaşan kayıt paralarına karşı NUS içinde iken yürüttüğü mücadelenin öğrenciler tarafından desteklenmesine katkı sağlayacağı tahmin ediliyor.

YAHUDİ HALKINDAN ÖZÜR DİLEMİŞTİ

Boris Johnson’un rakibi Ali Milani, İşçi Partisi tarafından özellikle genç seçmeni de çekmek için aday gösterilmişti. Milani, 17 yaşındayken İsrail’in politikalarına karşı eleştirilerinin birinde ‘devlet olarak var olma hakları’ olmadığı yönündeki bir mesajı nedeniyle eleştirilmişti. Ancak daha sonra bu sözlerinden ötürü özür dileyen Milani, Auschwitz Toplama Kampı’na yaptığı bir ziyaretin yanı sıra Yahudi Soykırımı’nın da anlatıldığı bir eğitim gününe katıldığını duyurmuştu.