Hollanda’da kar fırtınası

Hollanda’da Cumartesi akşamından itibaren resmi olarak kar fırtınası yaşandığı ilan edildi. Demiryolu ulaşımı durdu, havayolları kapatıldı ve çok sayıda aksama meydana geldi.

Kar fırtınası ilan etmek için, Hollanda Kraliyet Meteoroloji Enstitüsü’ne bağlı bir istasyonun en az bir saat boyunca 8 Beaufort’ta (Beaufort rüzgâr şiddeti skalası) maruz kalması gerekiyor. Bu rüzgara ayrıca kar yağışı ve tipinin eşlik etmesi gerekiyor. Hollanda’nın kuzeyindeki IJsselmeer gölü yakınında yaşanan durum da bu oldu.

Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gece başlayan kar yağışının Pazar günü boyunca rüzgarlar eşliğinde süreceği bildirildi.

Kar yağışını da bir hafta boyunca soğuk havalar takip edecek. Hollanda’da son büyük kar fırtınası 1985 yılında yaşanmıştı. En önemlisi ve en fazla aksamaya yol açan fırtına ise 14 Şubat 1979’da meydana gelmiş, 90 saat sürmüştü.

Bu yüzyıl içerisinde son resmi kar fırtınası ise Ocak 2010’da kayda geçti.

Kar fırtınası nedeniyle Hollanda’da tren seferleri dururken, Einthoven havaalanı kapatıldı. Schiphol havaalanında ise uçuşların aksayabileceği ya da iptal edilebileceği açıklandı.

Belçika’da kar yağışı tren ulaşımını şimdilik etkilemedi. Bu ülkede, demiryolları için kış planı erken başlatılmıştı. Onlarca ekip, rayların ısıtılması için aktif durumda.

Almanya’da Kuzey Ren-Vestfalya ve Aşağı Saksonya eyaletlerinde güçlü kar yağışı nedeniyle raylarda aksamalar yaşandı.

Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde ayrıca polise göre 222 araç kazası yaşandı.