Kaddafi’nin oğlu serbest bırakıldı

NATO müdahalesiyle 2011 yılında kanlı bir şekilde devrilen Libya eski lideri Muammer Kaddafi’nin oğlu Saadi Kaddafi, tutuklu bulunduğu cezaevinden serbest bırakıldı.

Saadi Kaddafi, babasının iktidardan düşürülerek öldürülmesi ardından Nijer’e sığınmıştı. 2014 yılında Libya’ya sınırdışı edilen Saadi Kaddafi, başkent Trablus’taki bir cezaevinde tutuluyordu.

Resmi kaynaklara göre Kaddafi cezaevinden çıktığı gibi İstanbul’a uçtu. Aynı kaynaklara göre üst düzey aşiret sorumluları ile Başbakan Abdülhamid Dibeybe arasındaki müzakereler sonucu Saadi Kaddafi serbest bırakıldı. Eski İçişleri Bakanı Fethi Başbaga’nın da müzakerelere katıldığı belirtiliyor.

2018 yılında Adalet Bakanlığı Saadi Kaddafi’nin Trablus'taki bir futbol kulübünün eski oyuncusu ve antrenörü Beşir Rayani'yi öldürmek, aldatmak, tehdit etmek, köleleştirmek ve karalamaktan suçlu olmadığını duyurmuştu.

Muammer Kaddafi’nin diğer bir oğlu olan Seyf-ül İslam Kaddafi, dört yıllık sessizlikten sonra Temmuz ayında New York Times gazetesine verdiği mülakatta, Aralık ayında ülkesinde öngörülen cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olma niyetinde olduğunu ifade etmişti.