Kanarya açıklarında 8’i çocuk 42 göçmen hayatını kaybetti

Göçmenleri taşıyan bir şişme bot Kanarya adalarına ulaşmak için Fas’ın Dakhla kentinden yola çıktıktan yarım saat sonra alabora oldu, 8’i çocuk, 30’u katın 42 kişi hayatını kaybetti.

Son haftalarda Kuzey Afrika kıyılarından deniz üzeri göç tırmanışa geçti. Paralel olarak dramlar da katlandı.

Sivil toplum örgütü Carmindo Fronteras 4 Ağustos Perşembe günü yaptığı açıklamada Kanarya açıklarında göçmenleri taşıyan bir botun battığını bildirdi.

Örgüte göre 8’i çocuk, 30’u kadın olmak üzere 42 kişi boğularak can verdi.

Twitter üzerinde bir paylaşımda bulunan sivil toplum örgütünün İspanyol kurucusu Helena Maleno, geminin Dakhla’dan yola çıktıktan yarım saat sonra alabora olduğunu belirtti. Maleno, altı kadın ve dört erkeğin kurtarıldığını ifade ederken, hayatta kalanlardan birinin iki çocuğunu kaybettiğini sözlerine ekledi.

Helena Maleno, "Bize harap bir halde, yarın onu teşhis etmek için morgda bir randevusu olduğunu ve tek arzusunun onu onurlu bir şekilde gömmek olduğunu söyledi" dedi.

Caminando Fronteras’ın İspanyol ve Faslı makamlar ile kurbanların ailelerinden aldığı bilgiler ışığında oluşturduğu bilançoya göre , 2021 yılının ilk yarısında İspanya’ya ulaşmaya çalışan en az 2 bin 87 göçmen öldü ya da kayboldu.

Helena Moleno’ya göre bu yıl ölümlerin artması, gemi bulamayan göçmenlerin daha az güvenli şişme botlara binmek zorunda kalmasından kaynaklanıyor. Örgüt, temmuz ayı başındaki bir açıklamasında İspanya ve Faslı makamların ilk yardım servisleri arasındaki yetersiz işbirliğine de tepki göstermişti. Moleno, her iki devlet arasında bilgi paylaşımı yapılmadığını belirtmişti.