Kolombiya İsrail'e kömür satışını askıya alacak

Kolombiya’nın solcu Devlet Başkanı Gustavo Petro, Gazze Şeridi'ndeki savaş devam ettiği sürece ülkesinin İsrail'e kömür ihracatını yakında askıya alacağını duyurdu.

Solcu lider X hesabında yaptığı açıklamada “Soykırım durana kadar İsrail'e kömür ihracatını askıya alacağız” diye yazdı.

Petro mayıs ayında, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hükümetini Gazze Şeridi'ndeki savaş nedeniyle “soykırımcı” olarak nitelendirerek İsrail ile diplomatik ilişkileri kestiğini açıklamıştı.  Ayrıca Güney Amerika ülkesinin güvenlik güçlerinin ana tedarikçilerinden biri olan İsrail tarafından üretilen silahların satın alınmasını da durdurdu. 

Ticaret ve Sanayi Bakanlığı tarafından yayınlanan bir kararname, kömür ihracatının askıya alınmasının “Gazze Şeridi'nde Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi'nin uygulanması sürecinin bir parçası olarak Uluslararası Adalet Divanı tarafından hükmedilen geçici tedbirlere tam olarak uyulana kadar” geçerli olacağını belirtiyor.

Kolombiya hükümetine göre bu tedbir, resmi gazetede yayınlanmasından beş gün sonra yürürlüğe girecek ve halihazırda taşıma izni talep edilmiş olan malları etkilemeyecek.

2022 yılında Kolombiya tarihinin ilk solcu Devlet Başkanı olarak seçilen Petro, Filistinli İslamcı hareket Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail topraklarının güneyinde gerçekleştirdiği eşi benzeri görülmemiş saldırıların ardından İsrail'in Gazze Şeridi'nde yürüttüğü savaşı çeşitli vesilelerle sert bir dille eleştirmişti.