Korsika'ya özerklik statüsü şekilleniyor

Fransa İçişleri Bakanı Gérald Darmanin Korsikalı temsilcilerle yaklaşık dört buçuk saat süren bir akşam yemeğinde bir araya geldi. Darmanin, Korsikalılara "beş büyük ilerleme" içeren bir "anayasa önerisi" sundu.

Gérald Darmanin, pazartesi akşamı Paris'te yapılan ve katılımcılar tarafından memnuniyetle karşılanan uzun bir toplantının sonunda, Devletin ve Korsika'nın seçilmiş temsilcilerinin, adanın özerk olmasına imkan tanıyacak bir anayasa reformu taslağı üzerinde "uzlaşmaya doğru" ilerlediklerini düşündüğünü ifade etti.

Fransız medyasına göre bakanlık binasında yaklaşık 4,5 saat süren akşam yemeği sırasında İçişleri Bakanı pazartesi akşamı basına yaptığı açıklamada "beş önemli ilerleme" içeren bir "anayasa taslağı" ortaya koydu. "Sanırım bir uzlaşıya varma yolundayız" diyen Bakan, bunun "bölge meclisinin, Cumhurbaşkanının ve yarın belki de Parlamentonun Korsika Anayasasında reform yapmasını sağlayacağını" umduğunu ifade etti.

BEŞ NOKTADA İLERLEME

Bakan tarafından dile getirilen ilk husus, "Korsika bölgesinin kendine özgü dilsel, kültürel ve ada özellikleri" ve "toprağa bağlılığı" ile "Anayasa'da eşsiz bir yere sahip olduğunun" kabul edilmesi olarak dikkat çekiyor.

İkinci nokta: Hükümet Korsika'nın yasa ve yönetmelikleri kendi durumuna uyarlamak için "genel yetkilere" sahip olmasını istiyor.

Üçüncü nokta: Korsika'ya organik bir yasa ile belirlenecek alanlarda yasama ve düzenleme yetkileri, diğer bir ifadeyle standartlar açısından özerklik verilecek.

Gérald Darmanin, "iki güvence" konusunda uyarıda bulundu: Her metin, görüş için Danıştay’a, inceleme için ise Anayasa Konseyi'ne sunulmak zorunda olacak.

Dördüncü nokta: Korsikalılara bu yeni statü konusunda danışılacak ve onay vermeleri gerekecek.

Beşinci nokta: Son olarak, reformun Korsika ulusalcılarının istediği gibi Anayasa'nın bir başlığında mı yoksa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un tercih ettiği bir seçenek olan basit bir maddede mi yer alacağına karar verilmesi gerekecek.

CUMHURİYET İÇİNDE ÖZERK STATÜ

Yemeğin sonunda Korsika Yürütme Konseyi'nin özerklik yanlısı başkanı Gilles Simeoni "yapıcı bir ruh hali, uzlaşı arama isteği ve bir dizi çok önemli başarıyı" selamladı.

"Bu akşam, temkinli olmaya devam etmemiz gerekse de iyimser olmak için ciddi nedenler var" diyen Simeoni, "Metnin şu anki haliyle Korsika'nın Cumhuriyet içinde özerk bir statüye sahip olacağı bir gerçektir" vurgusunda bulundu.

Güney Korsika milletvekili ve Fransız Ulusal Meclisi'ndeki Horizons grubunun başkanı Laurent Marcangeli, bu büyük kurumsal projenin "bir adım daha ilerlediğini" düşündüğünü söyledi.

Marcengeli, "Henüz bitiş çizgisine ulaşmadık ama benim bakış açıma göre her halükarda çok yakınız" dedi.

MACRON MART SONUNA KADAR SÜRE VERMİŞTİ

Emmanuel Macron 28 Eylül'de Korsika'ya yaptığı bir ziyaret sırasında, bağımsızlık yanlılarından sağcılara kadar adanın siyasi gruplarına, Korsika'ya "Cumhuriyet içinde özerklik" verecek bir "anayasal ve organik metin" üzerinde hükümetle bir "anlaşmaya" varmaları için altı ay süre vermişti. Bu da mart sonunu işaret ediyordu.

Gérald Darmanin, bir "yerleşiklik statüsü" getirilmesiyle ilgili bir soru üzerine, bu kavram etrafında "fikir birliği" olmadığını vurgulayarak, Korsika'da "emlak spekülasyonuyla mücadeleye yardımcı olabilecek bir 'ikamet' statüsü”ne işaret etti.

EŞ RESMİ DİL

Darmanin ayrıca hükümetin Korsikaca'nın "eş-resmi dil olmasına doğru" ilerlemek istemediğini teyit ederken, dilin "daha fazla teşvik edilmesinden" yana olduğunu söyledi.

Gérald Darmanin, sekiz Korsikalı seçilmiş temsilciden oluşan heyetle "15 gün içinde", "aynı formatta" bir toplantı yapmayı planladıklarını söyledi.

Darmanin böylece iki yıl önce başlatılan yeni sürecin sona ereceğini ifade ederken, Korsika Meclisi ile istişarede bulunduktan sonra, "Cumhurbaşkanı uygun gördüğü bir zamanda anayasa reformunu başlatacaktır" dedi.

Bakan, metnin Parlamentonun her iki kanadında da aynı şekilde oylanması ve ardından beşte üç çoğunlukla Kongre tarafından kabul edilmesi gerektiğine işaret etti.