‘Mali’deki cezasızlık politikası hak ihlallerini arttırıyor’

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Mali’de 2020 yılı Ağustos ayında insan hakları ihlalinin endişe verici olduğunu belirterek, cezasızlık politikasının sonucu olduğuna dikkat çekti.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri (UNHCR), Mali’de 2020 yılı Ağustos ayında yaşananları insan haklarının ihlali ve cezasızlık politikasının sonucu olduğunu belirtti. Cezasızlık politikasının ise sivilleri koruma noktasında riskli olarak değerlendirdi.

UNHCR Komiseri Michelle Bachelet yaptığı açıklamada, Mali’deki insan hakları ihlallerine yönelik cezasızlık politikasının hak ihlallerini arttırdığına dikkat çekti.

Mali yetkililerine cezasızlık politikasına son verme ve acil bir şekilde soruşturma yürütmesi çağrısı da yapan Bachelet, barış için hükümetin soruşturma yürütmesi ve sonuçlarını açıklaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Mali başbakanının adaletsizliğe son verme konusunda söz verdiğini de vurgulayan Bachelet, 2020 yılı Ağustos ayındaki şiddet olaylarının endişe verici düzeyde olduğunu hatırlattı.

Halkın hala çetelerin saldırısına maruz kaldığını da kaydeden Bachelet,  son altı ayda 617 hak ihlalinin kaydedildiğini de belirtti.