Meksika’da başkanlık seçimlerinde solcu adayın ezici zaferi

Meksika'da başkanlık seçimlerinde solcu aday Claudia Sheinbaum'un ezici zafer elde ederek, ülke tarihinin ilk kadın başkanı oldu.

Ulusal Seçim Enstitüsü (INE) tarafından açıklanan ilk resmi sonuçlara göre, iktidardaki solun adayı Claudia Sheinbaum Pazar günü yapılan Meksika başkanlık seçimlerini büyük bir farkla kazandı.

INE Başkanı Guadalupe Taddei, Mexico City'nin eski belediye başkanı Claudia Sheinbaum’un oyların %58 ila %60'ını alarak, tek turlu seçimde geniş zafer elde ettiğini duyurdu. 

Rakibi eski merkez sağ senatör Xochitl Galvez, oyların  %26 ila %28'ini elde eti. 

Merkezci Jorge Alvarez Maynez ise oyların %9 ila 10'unu aldı.

İLK KADIN BAŞKAN

61 yaşında bir bilim insanı olan Mexico City'nin eski belediye başkanı, 2030 yılına kadar sürecek altı yıllık bir dönem için 1 Ekim'de Andres Manuel Lopez Obrador'dan görevi devralacak.  

Sheinbaum, BM rakamlarına göre 2023 yılında günde ortalama 10 kadın cinayetinin işlendiği bir ülkenin tarihindeki ilk kadın başkan oldu. 

Claudia Sheinbaum “cezasızlığa” karşı mücadele ederken mevcut politikayı, yani topyekûn baskı yerine şiddetin nedenleriyle mücadele sürdürme sözü verdi. 

2006'DAN BERİ 450 BİN KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ

Eski başkan Felipe Calderon'un kartellere karşı orduyu gönderdiği 2006 yılından bu yana Meksika'da toplam 450 bin kişi öldürüldü.

Seçim kampanyası sırasında da yoğun cinayetler işlendi. Cuma günü Puebla eyaletinde bir aday daha öldürülmüştü. Hükümet Salı günü 22 cinayet işlendiğini, ardından üç cinayet daha işlendiğini bildirmişti.