Norveçli katil, saldırılardan 10 yıl sonra şartlı tahliye istedi

2011 yılında 77 kişiyi bombalı ve silahlı saldırılarda katleden Norveçli aşırı sağ fanatiği Anders Behring Breivik, Nazi selamıyla girdiği şartlı tahliye duruşmasında şiddeti bıraktığını söyledi.

2011'de 77 kişiyi bombalı ve silahlı saldırılarda öldüren Norveçli aşırı sağ fanatiği Anders Behring Breivik, Salı günü bir şartlı tahliye yargıcına iddia ettiği gibi şiddetten vazgeçtiğini söyleyerek cezaevinden erken tahliye edilmesini istedi. 

42 yaşındaki Breivik, Oslo'nun hükümet bölgesinde bomba patlatmak ve sol görüşlü gençlik aktivistlerine yönelik bir yaz kampında silahlı saldırı düzenlemekten Norveç'in 21 yıllık azami cezasını çekiyor. Norveç yasalarına göre, 10 yıl hapis yattıktan sonra ilk şartlı tahliye duruşmasına hak kazanıyor.

Uzmanlar Breivik'in serbest bırakılma olasılığının oldukça düşük olduğu konusunda hemfikir olsalar da yetkililer, Breivik'in diğer mahkumlarla aynı haklara sahip olduğu konusunda ısrar ederek, ona farklı davranmanın hukukun üstünlüğü ve ifade özgürlüğü de dahil olmak üzere Norveç toplumunun temelini oluşturan ilkeleri baltalayacağını savundu.

Breivik, Oslo'nun güneyindeki Skien'deki yüksek güvenlikli hapishanede tecrit altında tutulduğu üç günlük duruşmada haklarını sonuna kadar kullandı.

Kirli sakalı ve iki parçalı takım elbisesiyle bir hapishane spor salonundaki derme çatma mahkeme salonuna sağ elini Nazi selamı vererek ve beyaz üstünlükçü mesajlarla el yapımı tabelalar tutarak girdi. Takım elbisesine bir tabela yapıştırılmıştı.

Savcı tarafından mesajların kime yönelik olduğu sorulduğunda, mesajların “beyaz iktidarı destekleyen” milyonlarca kişiye yönelik olduğunu söyledi.

Breivik, Batı'da beyaz insanlara karşı devam eden bir soykırımın komplo teorilerini yaymak için önceki mahkeme duruşmalarını kullandı. Bazıları, benzer düşüncelere sahip insanlara benzer saldırılar gerçekleştirmeleri için ilham verebileceğinden endişe ediyor. Ancak 2012'deki ceza yargılamasından bu yana, birçok Norveçli, onun dünya görüşüne karşı gelmenin en iyi yolunun hoşgörülü, açık bir toplum için ayağa kalkmak ve iddia ettiği sistemin kendisini baskı altında tuttuğunu göstermek olduğunu ısrarla vurguladı. 

Breivik, mahkemeye hitaben yaptığı konuşmada, militan ve militan olmayan beyaz milliyetçiler arasında bir ayrım olduğunu savundu ve Oslo'da ve yaz aylarında Utoya adasında inzivaya çekilirken saldırılarını gerçekleştirirken eski beyaz milliyetçiler tarafından beyninin yıkandığını söyledi.

Bugün kendimi şiddet ve terörden güçlü bir şekilde ayırıyorum. Bunu sonsuza dek arkamda kalacağına dair şeref sözü veriyorum" dedi.

Mahkemeye saldırıların boyutunu hatırlatan savcı Hulda Karlsdottir, Breivik'in katlettiği her birinin isimlerini okudu. Birçoğu defalarca vuruldu ve bazıları panik içinde adadan yüzmeye çalışırken boğuldu. Ceza davası sırasında Breivik, çok kültürlülüğü benimsedikleri için kurbanları hain olarak gördüğünü ve daha fazla öldürmediği için pişman olduğunu söylemişti.

Karlsdottir, şartlı tahliye duruşmasının suçu yeniden incelemekle ilgili olmadığını vurguladı ve "Buradaki ana konu salıverilmeyle ilgili tehlike" dedi.

Breivik herhangi bir pişmanlık duymamış, sadece kültür savaşı olarak nitelendirdiği bu savaşta “her iki tarafta” mağdurlar için ağladığını söylemişti.

Mahkeme Perşembe gününe kadar görüşecek ve kararın bu ay içinde çıkması bekleniyor.

Savcılık psikotik olduğunu iddia etmesine rağmen, Breivik'in duruşmasında aklı başında olduğu açıklandı. Cezasına itiraz etmedi, ancak hükümete, sempatizanlarla iletişim kurma hakkını reddettiği için insan hakları ihlalleri nedeniyle dava açtı.

Norveç'in azami cezası 21 yıl olmasına rağmen, Breivik, yetkililerin suçluları toplum için bir tehdit olarak kabul edildikleri sürece hapiste tutmalarına izin veren bir hüküm uyarınca daha uzun süre tutulabilir.

Breivik, hapishanede faşist bir parti kurmaya çalışıyor ve Avrupa ve ABD’deki benzer düşüncedeki aşırılık yanlılarına posta yoluyla ulaşıyor. Hapishane yetkilileri, diğer şiddetli saldırılara ilham vermesinden korkarak bu mektupların çoğuna el koydu. 

2012'den beri Breivik'i takip eden psikiyatrist Randi Rosenqvist, şartlı tahliye duruşması öncesinde “Breivik'in duruşunda büyük değişiklikler tespit edemediğini” söyledi.