Pentagon Çin’in hipersonik füze denemesini doğruladı

Amerikalı General Mark Milley, Çin’in ağustos ayından kalma bir hipersonik füze testi gerçekleştirdiğini doğruladı.

Çin’in uzayda hipersonik bir füze denemesi yaptığını ekim ayı içerisinde Financial Times ortaya çıkarmıştı.  Çin ise yalanlamıştı.

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, Bloomberg TV’ye verdiği röportajda, “Gördüklerimiz (...) hipersonik bir silah sisteminin çok önemli bir testidir” dedi.

General Miller bu testi, ABD'yi şaşırtan ve uzayı fethetme yarışını başlatan ilk yapay uydu Sputnik'in SSCB tarafından Ekim 1957'de fırlatılmasıyla karşılaştırdı.

Milley "Tam olarak Sputnik gibi mi bilmiyorum ama bence çok yakın” dedi.

Financial Times gazetesi Çin'in ağustos ayında, hedefine doğru alçalmadan önce Dünya'yı alçak yörüngede turlayan nükleer yetenekli bir füze fırlattığını yazmıştı.

General Milley, Financial Times'ın haberini doğrulayan ilk Amerikalı yetkili oldu.

Pekin’in yanısıra ABD, Rusya ve en az beş başka ülke hipersonik teknoloji üzerine çalışıyor. Hipersonik füzeler, nükleer silah taşıyabilen geleneksel balistik füzeler gibi, sez hızından beş kat daha fazla uçabiliyor.

Balistik füzeler, hedeflerini vurmak için bir yay yaparak uzayda yükseklere uçarken, hipersonik bir füze atmosferde düşük bir yörüngeye girerek hedefini potansiyel olarak daha hızlı vurur. Daha da önemlisi, hipersonik bir füze manevra kabiliyetine sahip (çok daha yavaş, genellikle ses altı bir seyir füzesi gibi), bu da takip etmeyi ve karşı koymayı daha zor hale getiriyor.