Putin muhaliflerin seçimlere katılmasını yasakladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “aşırılıkçı” olarak değerlendirdiği örgütlerle işbirliği içinde olanların seçimlere katılımını yasaklayan bir yasayı onayladı.

Yasa geçen mayıs ayında milletvekilleri tarafından, 3 Haziran Çarşamba günü de Federasyon Konseyi senatörleri tarafından onaylanmıştı.

Vladimir Putin’in yasayı imzalaması ile birlikte Resmi Gazete’de yayınlandı.

Yasa, “aşırılıkçı” olarak değerlendirilen bir örgütle bağı olanların seçilmesini yasaklıyor.

Putin’e muhalif kesimler, yasanın Aleksey Navalni yanlılarını hedeflediğini düşünüyor. 

Savcılık da Navalni yanlılarını, aşırı milliyetçi ve dinci oluşumlarla aynı kategoride “aşırılıkçı” olarak tanınmasını istedi.

Navalni, 2014 yılına ait bir olaydan dolayı iki buçuk yıl hapis cezası almıştı. Navalni ve yanlıları, bunun siyasi bir karar olduğunu savunuyor.

Yargının Navalni yanlıları için alacağı karardan da şüphe edilmiyor. Daha önce Navalni’nin bölgesel büro ağı mali gözetim servisleri tarafından “aşırılıkçı” olarak sınıflandırılmıştı. Kendisini muhalif olarak gösteren bu oluşum da üyelerine karşı adli soruşturmaların önüne geçmek için kendisini feshetmişti.

Muhalefete göre Putin iktidarı Eylül’deki seçimler öncesi temizlik yapmaya çalışıyor. Putin’in partisi Birleşik Rusya anketlerde halk desteğini önemli oranda yitirmiş görünüyor. Ekonomik durgunluk ve yolsuzluk skandallarının bunda etkisi var.