Sudan’da binlerce kişi askeri karargah önünde

Sudan’da diktatör Ömer El Beşir iktidarının gitmesi için haftalardır sokaklarda olan binlerce kişi, son üç gündür başkent Hartum’daki ordu karargahı önünde toplanıyor.

Sudan’da onbinlerce kişi, 30 yıldır iktidarda olan ve ağır savaş suçları işlemekle suçlanan Ömer El Beşir’in gitmesi için eylemde. Üç gündür Hartum’daki askeri karargah önünde protesto eylemleri yapılıyor.

Protestocular, “özgürlük, barış ve adalet” sloganı ile orduyu bu taleplere destek vermeye teşvik etmek istiyor.

Sudan ordusu da bu Pazartesi günü, karargah etrafına askeri birlikler konuşlandırdı. Bir çok sokağa da askeri barikatlar kurularak, eylemcilerin karargahın üzerine yürümesi engellenmeye çalışılıyor.

Protesto eylemlerinin 19 Aralık’ta başlamasından bu yana ordu, henüz eylemcileri bastırmak için müdahil olmadı. Eylemcilere yönelik baskı için ülkenin güçlü istihbarat servisi NISS ve polis devreye konuluyor.

Aralık ayınan bu yana, onlarca kişi hayatını kaybetti. Yetkililere göre 32 kişi öldü, İnsan Hakları İzleme Örgütü HRW’nin bir önceki bilançosuna göre 51 kişi eylemlerde yaşamını yitirdi.

Sudan’daki protesto gösterileri 19 Aralık’ta ekmek fiyatının üç katına çıkması ve diğer ekonomik sıkıntılara karşı başlamış, kısa sürede Ömer El Beşir rejimine karşı bir harekete dönüşmüştü.

2011’de Güney Sudan’ın referandum yoluyla bağımsızlığını kazanması ardından petrol rezervlerinin dörtte üçünü kaybeden Sudan’da, enflasyon yüzde 70’e ulaşmış durumda. 2003 yılında Darfour’da yapılan soykırım nedeniyle halen birçok ülkenin yaptırım uyguladığı Sudan’da ABD’nin geçtiğimiz yıl yaptırımları kaldırma kararı da, yatırımları çekmeye yetmemişti.

1989 yılından bu yana darbe ile ele geçirdiği iktidarı bırakmayan Ömer El Beşir, 2010’dan bu yana Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından yana savaş suçları, insanlığa karşı suçlar ve soykırım işlemekle suçlanıyor. Buna rağmen iki kez ülkenin başına seçildi. En son 2015’te yüzde 94,5’lik oy oranı ile seçildi. El Beşir, anayasada değişiklik yaparak, üçüncü kez aday olmaya hazırlanıyor. Beşir ayrıca, ülkesinin kamu fonlarından 9 milyar doları cebe indirmekle de suçlanıyor.