Sudanlı yetkili: Türkiye nefret içerikli yayınların merkezi

Sudan Kültür ve İletişim Bakanı Birinci Müsteşarı Raşid Said, eski rejime ait ağların merkezinin Türkiye ve Tunus olduğunu belirterek bu iki ülkeden nefret yayıldığını ve Sudan’ın sosyal dokusunun bozulmaya çalışıldığını belirtti.

Attaghyir sitesine göre Raşid Said, Türkiye ve Tunus’u eski rejim ve bazı terörist gruplara ait ağların merkezi olarak tanımladı. Müsteşar Said, bu ağların kışkırtıcı medyatik içeriklerle Sudan’ı hedef aldığına dikkat çekti.

Sudanlı yetkili, hükümetin iki ülkeye kendi topraklarından yayılan ve "Sudan'da nefreti yaymak ve sosyal dokuyu parçalamak için çalışan" sosyal medya içeriği hakkında seslenmeye karar verdiğini ifade etti.

Bu nefret dolu içerikleri yayınlayan şirketler hakkında yasal adımlar atmaya çalıştıklarını belirten yetkili, “Barış ve barış içinde bir arada yaşamayı korumaktan utanacak hiçbir şeyimiz yok” vurgusunda bulundu.

Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “dostu” diktatör Ömer El Beşir, 2019’da halk isyanı ile 30 yıllık iktidarından indirilmişti.  İnsanlığa karşı suçlar ve soykırımla suçlanan Beşir, cezaevinde bulunuyor.

Diktatör Ömer El Beşir, 30 yıllık iktidarında ülkenin kaynaklarını zimmetine geçirmek veya çevresine peşkeş çekmekle de suçlanıyor. Uzun yıllar Türk devleti ve Tayyip Erdoğan’ın ‘dostu’ ve ‘yatırım ortağı’ olarak bilinen Ömer El Beşir döneminde Türkiye’den buraya yapılan yatırımlar 600 milyon doları aşmıştı.

2009’da Erdoğan henüz Başbakan olduğu sırada Beşir'in Türkiye ziyaretini savunurken, Darfur'a gittiğini ve orada soykırım tespitini yapamadığını söylemişti.

Erdoğan, "Bir Müslüman soykırım yapamaz" diyerek dostu Beşir’e arka çıkmıştı. Erdoğan’ın “tespit etmediği” Beşir’in suçları çok ağır. Uluslararası Ceza Mahkemesi Koalisyonu (UCMK), 2003'ten sonra Darfur'da hükümet destekli milis gücü Cancavitlerin 200 binden fazla sivili öldürüldüğünü, sistematik tecavüzler yaşandığını ve milyonlarca insanın yerinden edildiğini kaydetmişti.