Suudi koalisyonu onlarca Husi tutuklusunu serbest bıraktı

Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyonu, “insani” olarak nitelendirdiği bir girişim çerçevesinde ellerindeki Husi tutuklusunu serbest bıraktıklarını bildirdi.

Suudi haber ajansı SPA’nın Arap Koalisyonu’na dayandırdığı haberine göre “Suudi insani girişim çerçevesinde serbest bırakılan” Husi tutukluları taşıyan ilk uçak Yemen’e doğru hareket etti.

Suudi televizyonu El Ehberiye, uçağın içerisindeki 40 tutuklu ile Yemen’in güneyindeki Aden’e iniş yaptığını duyurdu.

Serbest bırakılan toplam 100 dolayındaki tutuklu için Uluslararası Kızıl Haç Komitesi tarafından üç uçak kiralandığı belirtildi.

Her üç uçak Suudi Arabistan’ın güney batısındaki Abha havalimanından kalkış yapacak. Tüm yolcuların Yemen savaşı sırasında esir alınanlardan oluştuğu ifade edildi.

Arap Koalisyonu, serbest bırakılanların Aden ve Husilerin denetimindeki Sana’ya gönderileceğini bildirdi.

Nisan ayı sonunda koalisyon, 2 Nisan’dan beri yürürlükte olan ateşkesi desteklemek için 163 Husi tutuklusunu serbest bırakacaklarını duyurmuştu.

2014’te başkent Sana’nın Husilerin denetimine geçmesi ardından yıkıcı bir savaş başladı. Bir tarafta Suudi Arabistan destekli hükümet güçleri, diğer tarafta İran destekli Husiler var.

Birleşmiş Milletler’e göre 227 bini su kıtlığı, açlık ve hastalıklar gibi çatışmanın dolaylı sonuçlarından olmak 377 bin kişi bu savaşta öldü. Yemen’de mevcut durumda dünyanın en ağır insanlık krizi yaşanıyor.

Ekim 2020’de bir açıklama yapan Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu Unicef’e göre Yemen’de iç savaşın başından bu yana 10 bin çocuk öldürüldü ya da yaralandı. Yemen’de her beş çocuktan dördünün insani yardıma ihtiyacı olduğunu kaydetti. Bu da 11 milyon çocuk anlamına geliyor.