Tigray bölgesine insani yardım gidiyor, ama yetersiz…

Etiyopya’nın geçtiğimiz yıl başlayan ve aylarca süren çatışmalar ardından ciddi gıda, su ihtiyacı olan Tigray bölgesine yardım gönderilmesine rağmen, BM, milyonlarca insanın açlık tehlikesi ile karşı karşıya olduğuna dikkat çekti.

Etiyopya’nın Tigray bölgesinde Birleşmiş Milletler’e göre 150 yardım kamyonu son günlerde ulaştırıldı. Ancak hala milyonlarca insan açlık tehlikesi ile karşı karşıya.

Etiyopya Barış Bakanı, son bir haftadır Etiyopyalı yetkililer, yardımları iyi bir şekilde koordine etmek ve rahat hareket etmesini sağlamak için çaba harcadığını belirtti.

500 dolayında yardım kamyonunun Tigray bölgesine bir haftada ulaştığı da belirtilirken, 152 kamyonluk yardımın da son 2 günde bölgeye gönderildiği belirtiliyor.

Ancak Tigray bölgesinin 5,2 milyon olan nüfusunun yüzde 90’ının acil bir şekilde yardıma ihtiyacı olduğu kaydedildi.

Birleşmiş Milletler geçici yardım koordinatörü  Grant Leaity, durumun her geçen gün ağırlaştığına dikkat çekti.

Afar ve Amhara bölgesindeki 1,7 milyon insan da dahil, bölgedeki insanların hepsinin ciddi bir açlık tehlikesi ile karşı karşıya olduğu, insani yardım, nakit para ve yakıt stokunun neredeyse tamamen tükendiği de belirtiliyor.

Afrika Birliği de Etiyopya hükümetine bölgeye daha fazla yardımın ulaşması gerektiğini belirtti.

2020 yılı Kasım ayında Etiyopya başbakanı Abiy Ahmed, orduyu Tigray bölgesindeki Tigray Halkının Özgürlüğü cephesinin oluşturduğu yerel yönetimi görevden alması için gönderdi. Bölgedeki çatışmalar 10 ay sürdü.