Trump, Talibanlarla anlaşmayı bizzat kendisi imzalayacak!

ABD Başkanı Donald Trump, Taliban hareketi ile anlaşmayı bizzat kendisinin imzalayacağını açıkladı.

Donald Trump, Hindistan’a yapacağı iki günlük resmi ziyaret öncesi Beyaz Saray’da gazetecilerin sorularını yanıtlarken, “Evet. Üzerine kendi imzamı koyacağım” dedi.

Talibanlar ile Washington arasında bir yılı aşkın süren müzakereler kapsamında, kısmi ateşkes Cumartesi günü yürürlüğe girdi. Bir haftalık “şiddeti azaltma” süreci başarılı olursa, 29 Şubat günü ABD ve Taliban hareketi bir anlaşmaya imza atacak.


Trump nasıl bir anlaşma metnini imzalayacağına açıklık getirmezken, kararın bu ateşkes boyunca sahadaki ilerlemelere bağlı olduğunu sözlerine ekledi.

Mevcut durumda şiddetin azaldığını belirten Trump, “Bu bir haftalık sürecin nasıl geçeceğini görmek istiyorum. Eğer haftanın geri kalanı için işe yararsa, üzerine imzamı koyacağım. Eve dönüş vakti geldi. Ve onlar da durmak istiyorlar” diye konuştu.

Trump, “Talibanların da bir ateşkes istediğini düşünüyorum. Kavga etmekten bıktılar” ifadelerini kullandı.

İmzalanması planlanan anlaşma, Amerikan askerlerinin geri çekilmesi karşılığında güvenlik garantilerinin verilmesini öngörüyor. Anlaşma imzalanırsa bu kez Afganlar arası müzakerelerin başlaması gerekiyor. Talibanlar, 18 yıldır Kabil hükümeti ile görüşmeyi, Washington’un “kuklası” olduğu gerekçesiyle reddediyordu.