Uluslararası yardım kuruluşu istismar iddialarını soruşturacak

Yıllardır dünyada milyonu aşkın çocuğa yardım eden kuruluşlardan olan SOS Kinderdorf International adlı kuruluşun çalışanlarının 1990’larda mağdur çocuklara yaptıkları istismarları bağımsız bir komisyon aracılığıyla soruşturulacak.

Merkezi Avusturya’nın başkenti Viyana’da bulunan SOS Kinderdorf International (Çocuk Köyü Yardım-International) adlı yardım kuruluşu bünyesinde geçmişte yaşananlara dair suçlamalar hakkında soruşturma başlatıldı.

SOS Kinderdorf International Genel Direktörü Elisabeth Hauser tarafından yapılan açıklamada, 1990’lı yıllarda yaşandığı iddia edilen çocuk istismarlarının soruşturulacağını duyurdu. Özellikle Asya ve Afrika kıtasındaki çalışmalar sırasında çocukların korunması konusunda ağır ihlaller olduğunu vurgulayan Hauser, bazı suçlamaların kurumlarının yetkililerince bilinmesine rağmen suçlu görevlilere karşı harekete geçilmediğini belirtti.

ŞİKAYET EDENLER ‘EKARTE EDİLDİ’

Suçlamaya konu istismarları şikâyet eden bireylerin ‘ekarte edildiği’ öğrenilirken, mağdur çocukların ifadelerinin ‘şüpheli’ bulunduğu gerekçesiyle kayda alınmadığı da verilen bilgiler arasında.

Suçlamalar arasında kuruluşun yardım ettiği yoksul çocukların temel haklarının ihlal edilmesi de var. Elisabeth Hauser’in açıklamasına göre, kimi çocukların okul notları kötü olduğu gerekçesiyle ebeveynleriyle dahi görüştürülmemesi gibi ihlaller söz konusuydu.

DAHA ÖNCE BAŞKA SUÇLAMALAR GETİRİLMİŞTİ

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan SOS Kinderdorf International, 137 ülkede 550 alt birim ve 40 bin kadar çalışana sahip. Bu kuruluşun halen tüm dünyada 1,2 milyon kadar çocuğa yardım ulaştırdığı biliniyor.

SOS Kinderdorf International hakkında 2014 yılında Avusturya’da 1950-1990 yılları arasındaki kötü muamele suçlamaları getirilmişti.

TAZMİNAT FONU OLUŞTURULDU

Son suçlamalar hakkında ise 2017 ve 2020 yıllarında soruşturmalar başlatılırken, bundan sonraki soruşturma bağımsız bir komisyona devredilecek. Kaç çocuğun suçlamalara konu istismarlara maruz kaldığı hakkında bilgi verilmezken, komisyonun ulaşacağı sonuçlara göre mağdur çocuklar için ‘milyonlarca Euroluk’ bir tazminat fonu oluşturulduğu da verilen bilgiler arasında.