Yemen’in kuzeyinde çatışma: 80’e yakın ölü

Yemen’in kuzeyindeki Marib vilayetinde Şii Husiler ile hükümet güçleri arasında yaşanan çatışmalarda 80’e yakın savaşçı öldü.

Hükümet güçlerinden bir kaynağın AFP’ye yaptığı açıklamaya göre, son 48 saat içerisinde çoğu hava saldırılarında olmak üzere 60 Husi üyesi öldü. Hükümet güçlerinde de 18 askerin öldüğü bildirildi. Çatışmalar ve hava saldırılarında onlarca savaşçının da yaralandığı bilgisi verildi.

Marib bölgesi, hükümet güçlerinin ülkenin kuzeyinde elinde kalan tek kalesi olarak önem kazanıyor. Uluslararası güçlerin ateşkes çağrılarına rağmen aylardır burada çatışmalar var.

Başkent Sana’nın 2014’te Husilerin denetimine geçmesi ardından yıkıcı bir savaş başladı. Bir tarafta Suudi Arabistan destekli hükümet güçleri, diğer tarafta İran destekli Husiler var.

İnsan hakları örgütlerine göre bu savaşta onbinlerce kişi öldü. BM, milyonlarca kişinin göçe maruz kaldığını ve ülke nüfusunun açlığın eşiğinde olduğunu belirterek, Yemen’i dünyanın en ağır insanlık krizinin yaşandığı ülke olarak ilan etmişti.

Marib’in Husilerin eline geçmesi hükümet güçleri açısından ağır bir darbe olacak. Marib, dizel yakıtın yaklaşık yüzde 10'unu ve özellikle de ülkede tüketilen sıvılaştırılmış petrol gazının yüzde 90'ını üretiyor.