Yerlerinden edilmiş insanların sayısı rekor düzeyde

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) tarafından yayınlanan “Dünya Göç Raporu 2024” verilerine göre Dünyada yerlerinden edilmiş insanların sayısı rekor düzeye ulaştı.

IOM raporunda Dünya genelinde 281 milyon uluslararası göçmenin bulunduğu kaydedilerek, çatışma, şiddet, afet ve diğer nedenlerle yerlerinden edilen insanların sayısının 117 milyona ulaştığı kaydedildi.

Bu rakam kayıtların tutulmaya başlandığı tarihten bu yana görülen en yüksek düzey.

IOM, uluslararası kuruluşlar, devletler ve devlet dışı aktörlere çağrıda bulunarak yerinden edilmiş insanların sorunlarına ve buna yol açan nedenlere yönelik çözüm arayışlarının da geliştirilmesini istedi.

Raporda çalışma amacıyla gerçekleştirilen uluslararası göç konusunda da değerlendirmelerde bulunularak, göçün insani kalkınma ve ekonomik büyümenin itici gücü olmaya devam ettiği kaydedildi.

IOM’nin verilerine göre 2000 yılından 2022 yılına kadar olan dönemde işçi dövizlerinin yüzde 650’den fazla arttı ve 128 milyar dolardan 831 milyar dolara yükseldi.

İşçi dövizlerinin birçok ülkedeki doğrudan yabancı yatırım miktarını aştığının da belirtildiği raporda kalkınmadaki bu rolüne rağmen göçün önünde halen ciddi engeller bulunduğunu da kaydetti.