İHD: Aktif medyanın yüzde 96’sı iktidar kontrolünde

İHD İstanbul Şubesi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayınladığı açıklamada, Türkiye’de aktif medyanın yüzde 96’sının iktidarın kontrolünde olduğuna dikkat çekti.

Yazılı bir açıklama yapan İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, “Türkiye'de gazeteciler, güvencesiz çalışma koşulları nedeniyle işsizlik, ekonomik zorluklar ve bunun yanında yazıları ve yaptıkları haberler nedeniyle sansür, baskı, tehdit, soruşturma, ceza ve tutuklama kıskacında yaşamaya zorlanıyorlar ve işlerini yapmaları engelleniyor” dedi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın (TGS) dikkat çektiği sorunlara yer verilen açıklamada şunlar ifade edildi:

“* Türkiye Basın Özgürlüğü sıralamasında 180 ülke arasında 154’üncü sırada.

* Yaklaşık 67 gazeteci gazetecilik faaliyetleri nedeniyle hapiste.

* Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın açıkladığı Temmuz 2020 istatistiklerine göre ‘Basın, yayın ve gazetecilik’ iş kolundaki toplam kayıtlı çalışan sayısı 86,505; basın yayın ve gazetecilik iş kolundaki toplam sendikalaşma oranı ise yüzde 7,87’dir.

* Basın sektöründeki işsizlik genel işsizlik ortalamasının yaklaşık iki katı ve sendikasız ve güvencesiz çalışma oranı yüzde 90 civarında.

* Son yıllarda dile getirilen aktif basın ve medya organlarının yüzde 96’ya yakınının iktidar tarafından kontrol altında tutulduğu tespiti, sosyal medyayı baskı altına alan yasanın çıkarılması ile basın ve ifade özgürlüğü aleyhine aşılmış oldu.

* 2020 yılında küresel bir krize dönüşen pandemi de tüm çalışanları olduğu gibi basın emekçilerini olumsuz etkiledi ve çalışma haklarında büyük hak gasplarına neden oldu. RSF raporuna göre dünya çapında 130'u aşkın gazeteci sırf koronavirüs pandemisiyle ilgili yaptığı haberler nedeniyle keyfi bir şekilde tutuklandı.”

İHD,  “Musa Anter'den Ferhat Tepe'ye Uğur Mumcu'ya, Metin Göktepe'den Hrant Dink'e, katledilen, kaybedilen tüm gazetecileri saygıyla bir kez daha anarken, tüm zorluklarına rağmen otoriteye biat etmeden özgür basın faaliyeti sürdürmeye gayret eden gazetecilerin ‘Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyoruz. Ülkeyi yönetenleri basın özgürlüğüne ve gazetecilere yönelik baskılara derhal son verilmesi noktasında uyarıyoruz” diye ekledi.