İHD: Saldırılar nefret suçudur, Kürt kimliğine yöneliktir-YENİLENDİ

İnsan Hakları Derneği (İHD), Konya, Afyon ve Ankara’da Kürtlere yönelik ırkçı saldırılara ilişkin yaptığı açıklamada “Kürt yurttaşların yaşamının kast edildiği nefret suçlarıdır ve Kürt kimliğine yönelik saldırılardır” dedi.

İHD Amed Şubesi artan ırkçı saldırılara ilişkin yaptığı açıklamada, özellikle Konya, Afyon ve Ankara’daki saldırılara dikkat çekti.

Açıklamada “Bu saldırılar ırkçılığın ve ayrımcılığın açığa çıkardığı şiddetle Kürt yurttaşların yaşamının kast edildiği nefret suçlarıdır ve Kürt kimliğine yönelik saldırılardır” denildi.

Açıklamada Sakarya’da 16 Aralık 2018 tarihinde Kürtçe konuştuğu için uğradığı ırkçı saldırı sonucu hayatını kaybeden Kadir Sakçı ve ağır yaralanan oğlu Burhan Sakçı da hatırlatıldı.

Sakarya’da başka bir ırkçı saldırı sonucu Şirin Tosun’un yaşamını yitirdiğini belirten İHD Amed Şubesi, cezasızlık politikasına da tepki gösterdi.

Tarım işçisi olarak çalışan Mardinli Kürt bir ailenin uğradığı saldırıya ilişkin soruşturmalarda failler hakkında takipsizlik kararı verildiğini hatırlatan İHD, "Yine geçtiğimiz ay İzmir HDP İl Örgütünde Deniz Poyraz’ın katledilmesine de tanık olmuştuk. Ayrımcı, ötekileştirici söylem ve davranışların münferit olmadığını, son örneklerle yaşama kast eden saldırıların devam ettiğini görüyoruz. Belirtmek gerekir ki bu saldırılar ayrımcı ve ötekileştirici söylemin yaygınlaşmasının ve cezasızlık ortamının ürünüdür” dedi.

Açıklamaya göre 2020 yılında sadece İHD’nin tespitlerine göre 14 ırkçı saldırı olayında 3’ü Suriyeli çocuk olmak üzere 7 kişi katledildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “En az 32 kişi de yaralanmıştır. 2010 yılından bu yana 280 ırkçı saldırıda 15 kişinin öldürüldüğünü ve 1097 kişinin de yaralandığını görüyoruz. Nefret suçlarındaki gerçek verilerin İHD’nin ulaşabildiği verilerin ötesinde olduğu görülmektedir. Her gün açığa çıkan ırkçı saldırılara karşı her kademedeki yetkililer ve siyasetçiler nefret söylemlerinden vazgeçmelidir. Ayrımcı, ötekileştirici, kutuplaştırıcı dilin sürmesi durumunda Türkiye'de nefret suçlarının bitmeyeceği kanaatindeyiz. Çünkü bu durum ırkçı gruplar üzerinde oldukça olumsuz etkiler bırakmakta ve bu etkiler son günlerde tanık olduğumuz geri dönüşü olmayan saldırılara dönüşebilmektedir.

Son olarak saldırıya uğrayan tüm yurttaşlara geçmiş olsun diyerek yaşamını yitiren Hakim Dal’ın ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz. İHD olarak ifade etmek isteriz ki; nefret suçu kapsamındaki benzer saldırılarda olduğu gibi süregelen politikalardan vazgeçilmelidir, failler hakkındaki cezasızlık sona erdirilmeli ve saldırıyla ilgili soruşturmalar etkin bir şekilde sürdürülmelidir.”