İsveçli yazar ve gazeteci örgütlerinden Ahmet Altan için çağrı

İsveç'te 10'u aşkın gazeteci ve yazar örgütü, bazı gazetelerin kültür şefleriyle birlikte Gazeteci Ahmet Altan'ın serbest bırakılması için ortak bir açıklama yaptı.

Açıklama İsveç'in en yüksek tirajlı gazeteleri; Expressen, Dagens Nyheter ve Svenska Dagbladet gazetesinin yanı sıra İsveç Gazeteciler Federasyonu'nun yayın organı Journalisten'de yayınlandı.

2016 yılındaki “darbe girişimi” sonrasında, Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın bütün yasama, yargı ve yürütme yetkilerini kendinde topladığı belirtilen açıklamada şu görüşlere yer verildi. "Aralarında pro-Kürt parti HDP’li eski Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş gibi, halk tarafından seçilmiş politikacılar, 2016 yılından beri, görüşlerinden dolayı cezaevinde bulunmaktadır.

Basının/medyanın yüzde 95 oranından fazlası Erdoğan tarafından kontrol edilmektedir. İfade ve basın özgürlüğü hemen hemen tamamıyla ortadan kaldırılmıştır. Türkiye yıllardır gazeteciler için dünyanın en büyük hapishanesi durumundadır ve Sınır Tanımayan Gazeteciler’in basın özgürlüğü endeksinde 154. sırada yer almaktadır.

Farklı/muhalif düşünenlerin keyfi biçimde kitlesel olarak işlerinden atılmaları ve gözaltına alınmaları gündelik yaşamın bir parçası durumundadır. Sosyal medya alanlarında yapılan bir paylaşım, bir kişi için yıllarca hapis cezası almak, işkence görmek veya kariyerinin sona ermesi anlamına gelebilir.

Erdoğan'ın farklı düşünenleri/muhalifleri keyfi olarak baskı altına almasının ağır bedelini ödeyenlerden birisi de Silivri hapishanesinde dört metrekarelik küçük bir hücreye hapsedilmiş olan 70’li yaşlarındaki Ahmet Altan'dır. O, darbe teşebbüsünden hemen sonra yakalanarak tutuklandı ve üç yıldan fazla hapiste kaldı. Ahmet Altan hakkındaki iddiaları sürekli olarak reddetmektedir ve üzerine atılan “suçlar” ile ilgili herhangi bir kanıt bulunmamaktadır.

ALTAN, ERDOĞAN'IN EMRİ İLE HAPSEDİLDİ

Ahmet Altan, Türkiye’nin en fazla etki sahibi, en saygın ve en fazla okunan yazarlarından birisidir ve kitapları 23 ülkede yayınlanmıştır. O’nun "Dünyayı asla bir daha görmeyeceğim. Hapsedilen bir yazarın anıları" başlıklı kitabının İsveççe çevirisi Nisan ayında yayınlanacaktır. Erdoğan rejiminin, milyonlarca hayranı olan ve sadece ifade özgürlüğünü kullanarak kendi görüşlerini Türkiye’nin geniş kitleleri ile paylaşan bu bağımsız ve güçlü sesi susturmak istediği hakkında hiçbir kuşku yoktur.

Ahmet Altan'ın avukatı, Ocak ayı başında Covid-19 salgınının/salgının, Altan'ın tutulduğu cezaevi bölümünde yayılmış olduğunu açıkladı. Bu durumda Altan’ın durumu çok ciddidir ve onun yaşamından endişe duymaktayız. Belirttiğimiz nedenlerden dolayı, Ahmet Altan’ın içinde bulunduğu esaretten serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Altan, Erdoğan’ın emri ile hapsedilmiş olduğu için, Türkiye Cumhurbaşkanı’na şu açık ve net mesajımızı göndermek istiyoruz; Sen, farklı düşünenleri ve muhaliflerini absürt/saçma, Kafka benzeri gerekçelerle hapsettirebilirsin, ancak özgür düşünceyi asla/hiçbir zaman hapsedemezsin!"

"Ahmet Altan’ı derhal serbest bırak!" denilen açıklamaya imza atan kişi, dernek ve kuruluşlar şunlar:

* Kristina Ahlinder, İsveç Yayıncılar Derneği Genel Müdürü

* Robert Aschberg, İsveç Ulusal Basın Kulübü Başkanı

* Kurdo Baksi, Yazar

* Jesper Bengtsson, İsveç PEN Kulübü Başkanı

* Anders Q Björkman, Svenska Dagbladet gazetesi Kültür Şefi Yrd.

* Helena Giertta, Journalisten gazetesi Şef Redaktörü

* Erik Halkjaer, Sınır Tanımayan Gazeteciler Başkanı

* Ulrika Hyllert, Gazeteciler Federasyonu Başkanı

* Lisa Irenius, Svenska Dagbladet gazetesi Kültür Şefi

* Oal Larsmo, Yazar ve Uluslararası PEN Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi

* Martin Kaunitz, Ahmet Altan'ın İsveç'teki yayıncısı,

* Jesper Monthán İsveç Yayıncılar Derneği Başkanı

* Karin Olsson, Expressen gazetesi Kültür Şefi

* Nalin Pekgul, Eski Milletvekili ve Hemşire

* Karin Pettersson, Aftonbladet gazetesi Kültür Şefi

* Grethe Rottböll, İsveç Yazarlar Birliği Başkanı

* Björn Wiman, Dagens Nyheter gazetesi Kültür Şefi