İzmir'deki STÖ'ler işkenceci Çevik Bir'e karşı buluştu

İzmir'de bir araya gelen 38 STÖ, Buca ilçesindeki Çevik Bir Meydanı'nın isminin değiştirilmesini istedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 1997'de Buca ilçesinin Kozaağaç Mahallesi'nde bulunan meydana darbe ve işkenceyle anılan 35'inci Dönem Genelkurmay 2'nci başkanı Çevik Bir’in ismi verildi.  Kentte uzun yıllardır meydanın isminin değiştirilmesi için mücadele eden 38 Sivil Toplum Örgütü (STÖ), bir kez daha bir araya geldi.

Eyleme, İnsan Hakları Derneği (İHD) Onursal Başkanı Akın Birdal, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (THİV) Genel Sekreteri Coşkun Üsterci'nin olduğu çok sayıda STÖ temsilcisi katıldı. Ortak açıklamayı Ege Bölgesi Kent Konseyleri Dönem Sözcüsü Hamit Mumcu, okudu. İnsanlığa karşı suçlar, darbe ve işkenceyle anılan kişilerin isimlerinin kamusal alanda yer almasını kabul etmeyeceklerini söyleyen Mumcu, “Bunların arasında Çevik Bir de yer almaktadır. Buca'nın önemli meydanlarında birinin adı Çevik Bir Meydanı'dır. Örneğin TMMOB ve THİV başkanlarından Yavuz Önen, o dönemde Çevik Bir'in kendisine işkence yapan ekibin içinde olduğunu ifade etmiştir. Çevik Bir, 12 Eylül döneminde Genelkurmay Başkanı Kenan Evren’in özel kalem müdürüydü. Evren, Cumhurbaşkanı olduğunda başyaveri oldu” dedi.

HASTA TUTSAKLARA DİKKAT ÇEKİLDİ

İHD Onursal Başkanı Akın Birdal, kendisine yönelik saldırı nedeniyle Çevik hakkında 3 kez suç duyurusunda bulunduğunu belirtti.

Çevik Bir ve beraberindekilerin şu an cezaevinde olduğunu ve yakın zaman önce Adli Tıp Kurumu’na gönderildiklerini aktaran Birdal, “Yaşlarının fazla olmasından vurarak cezaevinde kalmamaları yönünde birçok haber yapıldı. Ancak 25 yıldır cezaevinde olan 83 yaşındaki ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan var. İnsan hakları için bir şey söyleyecekseniz Mehmet Emin Özkan ve ağır hasta tutuklulardan söz edin. Şu anda 606’sı ağır olmak üzere bin 600 hasta tutuklu var" diye belirtti.

Birdal, "Umarız, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi talebimizi dikkate alır ve değiştirir" diye konuştu.