Ölüm orucundaki Avukat Timtik 46 kiloya düştü

Adil yargılanma talebiyle 141 gündür ölüm orucunda olan meslektaşı Ebru Timtik’i ziyaret eden avukat Güçlü Sevimli, Timtik’in 46 kiloya düştüğüne, ellerinde kararmalar, ağız içinde yaralar oluştuğuna ve konuşmakta güçlük çektiğine dikkat çekti.

İtirafçı Berk Ercan’ın hiçbir delile dayandırılmayan birbirinden çelişkili ifadeleri nedeniyle yıllarca hapis cezasına çarptırılan Halkın Hukuk Bürosu (HHB) ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) avukatlarından Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın adalet talebiyle başlattıkları ölüm orucu devam ediyor. Timtik ölüm orucunun 141, Aytaç Ünsal ise 110’uncu gününde. 21 Mayıs 2020 tarihinde Silivri 9 No’lu Cezaevi’nde tutuklu bulunan meslektaşı Ebru Timtik’i ziyaret eden avukat Güçlü Sevimli, ANF’ye konuştu.

TİMTİK’İN SAĞLIK DURUMU AĞIRLAŞIYOR

Timtik’in 46 kiloya düştüğüne dikkat çeken Sevimli, konuşmakta güçlük çektiğini, ellerinin karardığını, halsiz olduğunu belirtti. Bu sağlık sorunları haricinde kendisini dirençli gördüğünü aktaran Sevimli, “Özellikle ellerinde ciddi manada bir kararma vardı. Ağız içinde de yaralar oluştuğunu söyledi. Taleplerinin meşru olduğunu söyleyerek, direnişini kararlılıkla sürdürmeye kararlı olduğunu belirtti” dedi.

‘YARGILANMA BAŞTAN SONA HUKUKSUZ!’

Sevimli, ölüm orucunda olan meslektaşları Timtik ve Ünsal’ın taleplerinin meşru olduğunu ve çok geç olmadan acilen karşılanması gerektiğini vurguladı. Meslektaşlarının büyük bir adaletsizliğe maruz kaldıklarını kaydeden Sevimli, yargılanmanın başta sona büyük bir hukuksuzlukla seyrettiğini söyledi. Bugün sadece kendi davaları için değil, ülkedeki ceza yargılamalarındaki adaletsizliklere karşı direniş ortaya koyduklarını ifade eden Sevimli, “Talepleri çok net ve meşru. Adil yargılanma talep ediyorlar, adalet talep ediyorlar. Bu adalet talebi aslında sadece genel yargılama hukuku açısından değil, hukukun en temel evrensel ilkeleri açısından zaten karşılanması gereken bir talep” diye konuştu.

‘YARGITAY BU KARARI BOZMALI’

Sağlık durumu ağırlaşan Timtik’in tahliye edilmesi için avukatlar olarak Yargıtay 16. Ceza Dairesi’ne başvurduklarını hatırlatan Sevimli, bağışıklık sistemi giderek zayıflayan Timtik’in özellikle salgın döneminde cezaevinde kalmasının büyük risk teşkil ettiğini hatırlattı. Sevimli, Yargıtay’ın baştan sona ceza muhakeme usulünün ihlal edildiği bu yargılama sonucunda verilen kararı sadece usulden bile bozması gerektiğini vurguladı. Avukatların adalet talebine göz yumulmasının kabul edilemez olduğunu hatırlatan Sevimli, bu talebin Adalet Bakanı ve İçişleri Bakanı tarafından dikkate alınması ve acilen karşılanması gerektiğinin altını çizdi.

AVUKATLAR İÇİN İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

Öte yandan Savunmaya Özgürlük Koordinasyonu, adil yargılanma talebiyle ölüm orucunda olan avukatlar Aytaç Ünsal ve Ebru Timtik için imza kampanyası başlattı. Yargıtay ve Adalet Bakanlığı başta olmak üzere tüm yetkilileri derhal göreve çağıran Savunmaya Özgürlük Koordinasyonu, ölüm orucundaki avukatların yaşam haklarının tüm kamuoyunun sorumluluğu altında olduğunu belirterek herkesi destek olmaya davet etti.