Öğrenciler: Kaçırarak bizi teslim alamayacaksınız

Son dönemde artan öğrenci kaçırma olaylarına dikkat çeken üniversite öğrencileri, “Kaçırma sorumlularını açığa çıkarmak istediğimiz için polis tarafından saldırıya uğradık. Bizi kaçırmakla teslim alamayacaklar” dedi.

Son dönemde artan kaçırma olaylarına ilişkin Üniversite öğrencileri, Sıhhiye'de bulunan Ankara Valiliği binası önünde yapmak istediği açıklama, polisler tarafından engellendi. 

Valilik binasını açıklamaya saatler kala ablukaya alan polisler, binaya açılan caddelerden geçen herkese Genel Bilgi Taraması (GBT) yaptı. Mithatpaşa Caddesi'nden valilik binası önüne yürüyen kitleye, polis salgın gerekçesiyle müdahale etti. Kitlenin açıklama yapmasına izin vermeyeceğini belirten polisler, avukat Tonguç Cankurt'u müzakereler sırasında ses kaydı aldığı gerekçesiyle gözaltına almak istedi. Polisler tarafından bir süre alıkonulan Cankurt, daha sonra serbest bırakıldı. 

Müdahale esnasında basın çalışanlarının görüntü almasını engelleyen polisler, gazetecileri gözaltına almakla tehdit etti. Valilik binası önünde açıklama yapmaları engellenen kitle, Mithatpaşa Caddesi üzerinde bulunan Eğitim Sen 5 Nolu Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda söz alan üniversite öğrencisi Leyla Mavili, polisin tutumuna tepki gösterdi. Boğaziçi Üniversitesi’ne AKP’li Melih Bulu’nun kayyum rektör olarak atanması sonrası yapılan eylemlere katılan 3 üniversite öğrencisinin 18 Şubat’ta kaçırıldığını anımsatan Mavili, “Arkadaşlarımız kaçırıldı, açıklamalar yaptık ama hiçbir yerden bir resmi kurumdan açıklama yapılmadı. Araçların plakaları, güzergahlarının belli olmasına karşı bir açıklama yapılmaması, tamamen valilik ve emniyetin sorumsuzluğudur. Bizler bunu teşhir etmek için valilik binası önüne gidecektik ancak polis saldırısına uğradık” diye konuştu.

‘GBT BAHANESİYLE ÖĞRENCİLERİN YOLLARI KESİLİYOR’

Üniversite öğrencileri ve demokratik kitle örgütleri adına söz alan üniversite öğrencisi Sevgi Topal, “Tüm bu hukuksuz uygulamalar ile üniversitelilerin önü kesilmeye çalışırken, 18 Şubat’ta bu uygulamalara bir yenisi eklenmiştir. Ankara Üniversite Dayanışmaları içerisinde yer alan 3 arkadaşımız 18 Şubat günü evlerinden çıktıklarında, kendini polis olarak tanıtan insanlar tarafından GBT bahanesiyle yolları kesilmiş, GBT işlemi devam ederken kelepçe uygulanarak sivil araçlara bindirilmiştir” şeklinde konuştu.

‘BİZİ SİNDİREMEYECEKLER’ 

18 Şubat’ta alıkonulan öğrencilerden Ali Berke Aydoğan da ölümle tehdit edildiklerini aktaran şunları söyledi: “Bizi Boğaziçi destek eylemlerine katıldığımız için tehdit ettiler. Diğer arkadaşlarımızı da alacaklarını söylediler. Bizi korkutmak istiyorlar. Ama ne yaparlarsa yapsınlar, tutuklama, kaçırılma, işkence, gözaltı ne yapsalar yapsınlar bizi teslim alamazlar. Okullarda, sokakta her yerde mücadele etmeye devam edeceğiz. Hiçbir şekilde bizi sindiremeyecekler.”

DİSK İç Anadolu Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, “Öğrenci kaçırmak kanun ve insanlık dışı bir yol, bir an önce bundan vazgeçsinler. Sorumlular hakkında soruşturma açılmalı, DİSK olarak öğrencilerin yanındayız” dedi. 

Son olarak söz alan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Ankara İl Başkanı Tuncay Çelen, yaşananları “terörizm” olarak tanımlayarak, “Geleceğimize sahip çıkacağız, onları teröristlerin eline bırakmayacağız” dedi.