Öğrencilere çıplak arama ve görüşme engeli

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Boğaziçili öğrencilere çıplak arama yapıldığını belirtti. İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin de öğrencilerle görüşmesinin engellendiğini açıkladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin rektör atamasına karşı düzenlediği protesto eylemine yönelik polis saldırısına tepki gösterdi. 
Gergerlioğlu, "Öğrenciler bir rektörün atanmasını protesto etmiş. Bu sabah gözaltılar var. Ne oluyor yani? Bu görüntüler, tam bir polis devletinde yaşadığımızı gösteriyor. Asıl suçu, anayasal bir hakkı zorbaca engellemeye çalışan İstanbul Valiliği işliyor. Daha dün gözaltına alınan öğrenciler çıplak aramaya tabi tutuldular. Bunların olmaması gerekiyor" şeklinde konuştu.

AV. KESKİN'İN GÖRÜŞMESİNE ENGELLEME

İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, gözaltına alınan ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan öğrencilerle görüşmesine izin verilmediğini duyurdu.
Keskin, öğrencilerle görüşmek için gittiği İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde önce avukatlara ayrılan görüşme odasına alındığı ve “bekleyin, getiriyoruz” denildiğini, bir süre sonra gelen polisin görüşme yapamayacağını söylediğini kaydetti. Av. Eren Keskin, polisin "Şu anda görüşemezsiniz, yukarıdan böyle diyorlar" denildiğini belirtti.

Bu arada AKP’li Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum rektör olarak atanmasına karşı gerçekleşen protesto gösterisi sırasında üniversitenin giriş kapısına kelepçe takılmasıyla ilgili inceleme başlatıldı. Kelepçenin bir polis tarafından takıldığı belirlendi.