Ağır hasta tutsak Sabri Kaya kalp krizi geçirdi

Ağır hasta tutsak listesinde olan Sabri Kaya’nın tutulduğu Osmaniye 2 No’lu T Tipi Cezaevi’nde kalp krizi geçirip yoğun bakıma kaldırıldığı öğrenildi.

Koronavirüs salgını nedeniyle tüm gözlerin çevrildiği cezaevlerinde hasta tutsaklar kaderine terk edilmeye devam ediyor. Bu hasta tutsaklardan Sabri Kaya’nın (54) tutulduğu Osmaniye 2 No’lu T Tipi Cezaevi’nde 25 Mart sabahı kalp krizi geçirip yoğun bakıma kaldırıldığı ortaya çıktı.

ANF’ye konuşan kızı Dilan Kaya, babasının göz göre göre tehlikeye atıldığını belirtti. Kaya, cezaevi idaresinin kanı sulandırmaya yaralayan Coumadin isimli ilacı temin etmediği için babasının kalp krizi geçirdiğine dikkat çekti.

‘1 AYDIR İLACI VERİLMİYOR’

Haberi alır almaz Osmaniye Devlet Hastanesi’ne gittiğini anlatan Kaya, şunları belirtti: “Dün (25 Mart) onu gördüğümde durumu çok kötüydü. Onu sadece 5 dakika görebildik. Yanında jandarmalar vardı, o nedenle iletişime geçemedik. Hastanede de bize doğru dürüst bilgi verilmedi. Kalp rahatsızlığı nedeniyle ciğerleri su toplamıştı. Yaklaşık 1 aydır babama cezaevi idaresi tarafından Coumadin isimli ilaç temin edilmiyordu. Oysa ameliyat olduğundan beri kanını sulandırmaya yarayan bu ilacı kullanıyordu. Onu 10 gün önce açık görüşte gördüğümde bu durumdan şikayet ediyordu. Doktorun ona ya kalbinden ya midenden vazgeçeceksin dediğini söyledi. Normalde bitmeden kendisine temin edilen bu ilacın yaklaşık bir aydır kendisine verilmediğini, nedenini sorduğunda ise ilacın olmadığının söylendiğini aktardı. Akşam uyuyamadığını, kalbinin bulunduğu sol tarafında sürekli batmalar olduğunu söyledi. Bu ilacı kullanmadığı için de kalbinin refleksleri kötüye doğru ilerliyordu. Aynı zamanda da beyninde bir damar tıkalı.”

‘BU AŞAMAYA ADIM ADIM GELİNDİ’

PKK davasından müebbet hapse mahkûm olan babası Sabri Kaya’nın 10 yıldır cezaevinde olduğunu anlatan Kaya, kalbinin yanı sıra çok sayıda kronik hastalığı bulunduğuna ve 457 kişilik ağır hasta tutsak listesinde yer aldığına işaret etti.

Kalp fonksiyonlarının yüzde 70’ini yitirmesine rağmen yıllardır tahliye edilmediğini dile getiren Dilan, bu kötü aşamaya adım adım gelindiğine işaret etti. Koronavirüs dışında da babasının hayati risk taşıdığını vurgulayan Kaya, aile olarak büyük bir tedirginlik yaşadıklarını ifade etti.

Babasının yoğun bakıma kaldırıldığı Osmaniye Devlet Hastanesi’nin de güvenli bir yer olmadığını belirten Kaya, orada çalışan bir güvenlik görevlisinin abisine virüs salgını nedeniyle bu hastanede daha önce 1 kişinin hayatını kaybettiğini söylediğini aktardı.

‘BABAMI HER AN KAYBEDEBİLİRİZ, ACİLEN TAHLİYE EDİLMELİ’

İnfaz indirimi düzenlemelerini içeren 3. yargı paketinde siyasi tutsakların kapsam dışı bırakılmasına da tepki gösteren Kaya, “Babamın çıkması için uyuşturucu satıcısı mı olması gerekiyordu? Bu kabul edilemez. Bu duruma çok kızgınız, öfkeliyiz” diye isyan etti.

Babasının 16 kişilik koğuşta kaldığına ve yoğun bakımdan çıktıktan sonra da bu koğuşa getirileceğine dikkat çeken Kaya, babasının acilen tahliye edilip, geri kalan infazını evde geçirmesini ve tedavisinin burada sürmesini istedi.

Geç olmadan Adalet Bakanı’nın harekete geçmesi gerektiğinin altını çizen Kaya, “Babamın ölüm riski çok yüksek, her an onu kaybedebiliriz. Hasta tutsaklar konusunda özellikle böylesi tehlikeli bir süreçte acilen yasal düzenleme yapılması lazım. Aksi takdirde olacak her olumsuzluktan bu konuyu ciddiye almayan başta Adalet Bakanı ve iktidar sorumlu olacak” dedi.