Amed’de 10 kişi rehin alındı

Amed’de aralarında HDP PM Üyesi Halide Türkoğlu ve HDP Gençlik Meclisi üyelerinin de bulunduğu 10 kişi rehin alındı. Özgür Öğrenci İnisiyatifi üyeleri, HDP Gençlik Meclisi üyelerinin tutuklanmasını Ankara’da düzenledikleri yürüyüşle protesto etti.

Tanık Keziban Kuday'ın ifadeleri doğrultusunda Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın haklarında gözaltı kararı verdiği ve önceki gün gözaltına alınan 13 kişiden 10'u tutuklandı.

Amed, Mardin ve Urfa'da evlerine yapılan baskınlarla gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclisi (PM) üyeleri Halide Türkoğlu, Çekdar Budak, MYK üyesi Sevim Akdağ ve Zeliha Kocaman, Kadın, Kültür, Sanat ve Edebiyat Derneği (KASED) yöneticisi Emine Aksoy ile HDP Gençlik Meclis üyesi Betül Ünsal, Metin Yılmaz, Beritan Yaşar, Hamza Ağırman, Esengül Kılıç, Nurullah Özğün, Rubar Armağan ve Mustafa Kurt bugün adliyeye çıkarıldı.

Savcılık ifadelerinin ardından tutuklama istemiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen 13 kişiden Halide Türkoğlu, Çekdar Budak, MYK üyesi Sevim Akdağ ve Zeliha Kocaman, HDP Gençlik Meclis üyesi Betül Ünsal, Metin Yılmaz, Beritan Yaşar, Hamza Ağırman, Esengül Kılıç ve Mustafa Kurt "örgüt üyesi olmak" suçlamasıyla tutuklandı.

Nurullah Özğün ve Rubar Armağan adli kontrol tedbiriyle serbest bırakıldı. Emine Aksoy ise savcılıktaki ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

ANKARA’DA PROTESTO EDİLDİ

Ankara’da Özgür Öğrenci İnisiyatifi üyeleri, HDP Gençlik Meclisi üyelerinin tutuklanmasını Mamak ilçesine bağlı Tuzluçayır Mahallesi’nde düzenledikleri yürüyüşle protesto etti.

Açıklamada, "Baskı, tehdit, kaçırma, gözaltı ve tutuklamalar yıldırma politikasıdır. Bilinsin ki gençlik mücadelesine devam edecek, baskılara boyun eğmeyecektir!" yazılı pankart taşındı.

Açıklama metnini Özgür Öğrenci İnisiyatifi üyesi Hakkı Zengin okudu.

Bu tür politikaların 100 yıllık kirli imha ve inkar geleneğinin devamı olduğuna vurgu yapan Zengin, "Yurtsever Kürt gençleri ve devrimci sol sosyalist kesimlerdeki arkadaşlarımıza olan baskı gözaltı ve tutuklamaları bizi yıldırmak, pasifize etmek içindir. Ama iyi bilinmelidir ki her şeye rağmen faşizmin tüm saldırılarına karşı mücadeleye devam edecek, baskılara, engellemelere asla boyun eğmeyecektir! Gençliğin iradesi, kararlı duruşu bu kirli politikaları boşa düşürecek, bizlerin kendini siyaset alanında var etmesini engellemek isteyenler sonuç alamayacaktır" ifadelerini kullandı.