Bakırhan: Kürt basını onurlu bayrağı günümüze kadar taşıdı

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Kürt gazetecilerin gününü kutlayarak, "Sistemin en başta hedef aldığı gazeteciler bu onurlu bayrağı düşürmeden günümüze kadar getirdi" dedi.

KÜRT GAZETECİLER GÜNÜ

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Ankara İl Eşbaşkanı Fatin Kanat, PM üyeleri ve milletvekillerinden oluşan heyet, 22 Nisan Kürt Gazeteciliği Günü vesilesiyle Jinnews ve Mezopotamya Ajansı Ankara bürolarını ziyaret etti. Kürt Gazeteciliği Günü’nü kutlayan heyeti gazeteciler karşıladı.

 Bakırhan, şunları söyledi:

"Kürt gazeteciliğinde 126 yıl oldu, çok büyük bedeller ödendi. Midhat Bedirxan'lardan Apê Musa'lara, Nagihan Akarsel’den günümüze kadar Hüseyin Aykol'ların devam ettirdiği bu emek bu çaba çok değerli ve kıymetlidir. Kürt Gazetecilik Günü’nü kutluyoruz. Çok kolay bugünlere gelinmedi. Çok büyük bedeller ödendi. Çok kısıtlı imkanlarla birlikte sistemin en başta hedef aldığı gazeteciler bu onurlu bayrağı düşürmeden günümüze kadar getirdiler. Eminim ve inanıyorum ki önümüzdeki günlerde Kürt halkının ortak mücadelesiyle birlikte Kürt Gazeteciliği daha iyi ve özgür günler yaşayacaktır. Bunun mücadelesini veriyoruz. Siz Özgür Basını da bu ısrarcı, inatçı ve vazgeçmeyen, imkansızlıklar içerisindeki bu duruşunuzu saygıyla selamlıyorum. Çok kıymetli ve değerlidir. Gününüz kutlu olsun."

Gazeteci Hüseyin Aykol ise Kürt basınının tarihçesine değinerek, yaşadıkları zorluklara ve katliamlara dikkat çekti. Bu yürüyüş boyunca 50’ye yakın Kürt gazetecinin katledildiğini, büyük çoğunluğunun cezaevlerine girdiğini ancak bu mücadeleden vazgeçmediklerini belirten Aykol, Kürt basınına daha güçlü sahip çıkma çağrısı yaptı.