Bir ayda 111 gazeteci yargılandı

Kasım ayında 111 gazetecinin hapis istemiyle yargılandığı açıklandı.

Gazeteciler Cemiyeti’nin desteğiyle yürütülen Haberin Bedeli projesi kapsamında hazırlanan Kasım ayı raporu açıklandı. Kasım ayının da gazetecilere dönük baskı ve engellemelerle geçtiğine dikkat çekilen raporda, bir aylık dönemde 10 ayrı kentte 40 farklı duruşmada gazetecilerin yargılandığı aktarıldı.
Rapora göre, bir aylık dönemde en az 111 gazeteci ve medya çalışanı hakim karşısına çıktı. Yargılaması süren davalarda, 111 gazetecinin toplamda 812 yıl 9 aydan bin 817 yıl 11 aya kadar hapis cezasının yanı sıra 35 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılması istendi. 4 gazeteciyle ilgili 40 bin TL para cezası ve 2 milyon 100 bin TL manevi tazminat talebinde bulunuldu.

HAPİS, YENİ DAVA, GÖZALTI...

5 gazeteciye toplamda 6 yıl 4 ay 12 gün hapis ve 16 bin TL para cezası verildi.
Raporda yer alan verilere göre, gazetecilerin büyük bir bölümüne 'Terörle Mücadele Kanunu' kapsamındaki suçlamalar yöneltildi. 55 gazeteci ve medya çalışanı “örgüt üyesi olmak”, 16 gazeteci ise “örgüt propagandası yapmak” suçlamalarıyla yargılandı. 7 gazeteciye ise “cumhurbaşkanına hakaret” suçlaması yöneltildi.
Kasım ayında 4 gazeteciyle ilgili toplamda 11 yıl sekiz aydan 25 yıl sekiz aya kadar hapis istemiyle dava açıldı. Aynı dönem içerisinde bir gazeteci hakkında suç duyurusunda bulunuldu. 3'ü haber takibi sırasında olmak üzere 4 gazeteci de gözaltına alındı.