CHP: Saray millet iradesine darbe yaptı

CHP, kayyum gasbına tepki göstererek, bunun 'millet iradesine karşı Saray darbesi olduğunu' vurguladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) bugün toplanan Merkez Yürütme Kurulu’nda (MYK), Amed, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerinin gasp edilmesine ilişkin tutumunu belirledi.

'MİLLET İRADESİNE SARAY DARBESİ'

MYK sonrası CHP Genel Merkezi’nde Parti Sözcüsü Faik Öztrak, basın toplantısı düzenledi. Öztrak, kayyum atanmasıyla millet iradesine ve sandığın namusuna “Saray darbesi” yapıldığını belirtti.
Öztrak, görevden alınan belediye eşbaşkanlarının seçime girerek millet iradesiyle göreve geldiğini belirterek, “Görevden alınma kararı idari bir karar gibi görünse de doğrudan Saray kararıdır. Demokrasinin temelini oluşturan hukukun üstünlüğü ile seçme ve seçilme hakkı, bu kararla yok sayılmıştır” dedi.  
Darbe dönemlerinde yapılanların bugün de yapıldığını belirten Öztrak, "Darbe dönemlerinde ne yapılmışsa bugün de öyle yapılmıştır" diye belirtti.

'ADALET TEMELLİ VİCDAN SİYASETİNDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ'

Öztrak, şunları da söyledi: 
"Buradan Adalet ve Kalkınma Partisi’ne destek veren kardeşlerimize seslenmek istiyoruz. Sandık hukukuna vurulan her darbe Türkiye’ye vurulmuş bir darbedir. Demokrasilerde kural son derece açıktır. Seçimle gelen seçimle gider. Seçimle gelen kayyumla gidecekse sandık anlamını kaybeder. Bugün sandığa ve seçmen iradesine sahip çıkmak demokrasiye sahip çıkmaktır. Millet iradesi ile inatlaşılmaz. 31 Mart’tan sonra yaşadıklarımız bunu açıkça ortaya koydu. Biz CHP olarak adalet temelli vicdan siyasetinden vazgeçmeyeceğimizi, demokrasiden, hukukun üstünlüğünden, seçme ve seçilme hakkının tam güvence altında olmasından yana taraf olduğumuzu milletimizin huzurunda bir kere daha ilan ediyoruz.”