DAD: Tezkereyi onaylamak milyonlarca insana karşı suç işlemektir

Savaş ve işgal tezkeresine karşı çağrıda bulunan DAD, milyonlara karşı suç işlememek için tezkereye 'hayır' denilmesi gerektiğini belirtti.

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), Meclis’te oylanacak savaş ve işgal tezkeresine dair yazılı bir açıklama yaptı.  “Savaşa dayanak değil, Barışa umut olalım” başlığıyla yayımlanan açıklamada, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerine çağrıda bulunularak, tezkereye hayır diyerek barışa ikrar vermek gerektiği belirtildi.

Şu ana kadar tezkereye karşı ciddi bir itirazın oluşmadığına dikkat çekelen açıklamada, “Muhalefet topyekûn milyonlarca insanın yurtlarından sürülmesine, binlercesinin ölümüne, kendi evlatlarının canlı yayın ile gözlerinin önünde yakılmasına tanık oldukları savaş yaklaşımına onay vermektedir. Tek tek edep erkan bilmeden iktidarın arkasına dizilmelerine tanık olacağız. Mesele nedir beka sorunu, iktidar bu korku yöntemi ile yıllardır hizalıyorken savaşa karşı bu kadar hünersiz olmak halklara, savaştan, Akdeniz’de onca ölüme hiç hürmet beslememek değil de nedir" denildi.

Açıklamanın sonunda “Zaman meydan kurup hak kelamını söyleme zamanıdır. Toplumsallığa hizmet etmeyen her söz suçtur, yalandır. Gelin, tezkereye hayır diyerek barışa ikrar verelim” denildi