ESP: Her koşulda faşizme karşı mücadeledeyiz

ESP, siyasi soykırım operasyonuna tepki göstererek, "Faşizme karşı özgürlük mücadelemiz her koşulda sürdürülecektir” dedi.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), 10 Eylül’de yapılan ve 18 kişinin gözaltına alındığı siyasi soykırım operasyonuna ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. “Sosyalistleri yıldıramazsınız” yazılı pankartın asıldığı toplantıya, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Birleşik Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Murat Çepni ve Tülay Hatimoğulları ile ESP eski Eş Genel Başkanı Çiçek Otlu katıldı.
Açıklamayı yapan Otlu, 3 gündür gözaltında tutulanlar için 4 günlük ek gözaltı süresi verildiğini söyledi.

 AKP-MHP iktidarı işçi ve emekçilerin öfkesinin devlete yönelmemesi için partilerine saldırdığını belirten Otlu, “ESP yoksulluk, baskı ve adaletsizlikten bunalmış kitlelere düşmanın bu kapitalist, faşist iktidar olduğunu gösteriyor” dedi.  

‘MÜCADELEMİZİ BÜYÜTECEĞİZ'

İktidarın halkların eşitliği ve kardeşliği mücadelesini engellemek için HDP ve HDK'ye saldırdığını ifade eden Otlu, “AKP-MHP iktidarı Kürt halkına yönelik kirli savaşa karşı onurlu bir duruş sergileyen Barış Akademisyenleri’ne saldırıyor. Bu saldırılar yeni değildir. Hiçbiri başarıya ulaşamamıştır. Bilinmelidir ki, faşizme karşı özgürlük mücadelemiz her koşulda sürdürülecektir. Bu mücadeleyi özgürlüğe olan inancımızla, halklarımıza olan bağlılığımızla ve devrimci dayanışmaya olan güvenimizle büyüteceğiz. Gözaltına alınan sosyalistler derhal serbest bırakılsın” diye konuştu.

 DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, "Buradan bu iktidarın bir meşruiyetinin kalmadığı, sadece savaş ve cezaevi politikalarıyla kendini ayakta tuttuğu bir gerçeklikle karşı karşıyadır. Haklı olan demokratik Türkiye ve özgür Kürdistan için mücadele yürütenlerdir. DBP olarak ESP’ye yapılan bu saldırıyı kınıyor ve sonuna kadar mücadeleyi yükseltme sözü veriyoruz” dedi.

İktidarın kendine karşı mücadele eden bütün örgütlü güçleri hedef haline getirmiş olduğunu söyleyen HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları da “İktidar operasyonlarla, gözaltılarla, tutuklamalarla kendi faşist iktidarını daha çok tahkim etmeyi hedefliyor" vurgusunda bulundu.