Gaspa karşı nöbetler sürüyor: Sizin düşmanlık hukukunuzu tanımıyoruz

Colemêrg Belediyesi'nin gasp edilmesine karşı birçok kentte etkinlikler düzenlendi. Amed’de konuşan DEM Parti Kadın Meclisi Sözcüsü Halide Türkoğlu, "İrademizi tanımayanlara diyoruz ki biz de sizin düşmanlık hukukunuzu tanımıyoruz” dedi.

Colemêrg Belediyesi'nin 3 Haziran'da işgal edilmesine karşı başlatılan eylem ve etkinlikler bugün de birçok kentte sürdürüldü.

ADANA

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Adana İl Örgütü, kentteki siyasi parti ve sivil toplum örgütleriyle birlikte Seyhan ilçesine bağlı Gülbahçe Mahallesi'nde bulunan bir çocuk parkında nöbet eylemini sürdürdü. "Belediye bizimdir, gaspa izin vermeyeceğiz" dövizleri taşıyan kitle, sık sık "Kayyum halka hesap verecek", "Her yer Hakkari her yer direniş" ve "Direne direne kazanacağız" sloganları attı. 

Kitle, eylem öncesi esnaf ziyaretinde de bulundu. Şarkılarla devam eden nöbet eyleminde, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü binasına 17 Haziran 2021'de gerçekleşen silahlı saldırıda katledilen Deniz Poyraz da eylemde anıldı.   

SÊRT 

Sêrt Belediyesi önündeki nöbet eylemi 15’inci gününde devam etti. Sêrt Belediye Eşbaşkanları Sofya Alağaş ve Mehmet Kaysi'nin yanı sıra çok sayıda partili eyleme katıldı. Misirc (Kurtalan) ve Hawêl’e (Baykan) bağlı Ziyaret belediyelerinde de başlatılan nöbet eylemi alkış ve zılgıtlarla devam etti. 

AMED

Amed Büyükşehir Belediyesi ve Peyas (Kayapınar) Belediyesi, "Kentim kimliğimdir kimliğime sahip çıkıyorum” şiarıyla  Tema Parkı'nda halk buluşması ve konser düzenledi. Buluşmaya çok sayıda kişi katıldı. Eylemde sık sık "Şaredarî ya me ye Colemêrg ya me ye" ve "Faşizme geçit yok” sloganları atıldı.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Eşbaşkanı Mehmet Şirin Gürbüz, Kürtlerin kayyum kararını kabul etmediklerini vurguladı. Gürbüz, "Tecridi kıracağız, kayyumu göndereceğiz" diye kaydetti. 

Peyas Belediye Eşbaşkanı Cengiz Dündar, 31 Mart'ta kayyum politikasına son verdiklerini belirtti. Dündar, "Bizlere dosyalarla mesaj iletmeye çalışan bir iktidar gerçeği var. Bu hükümete diyoruz ki artık yeter. Kürtler bundan sonra bu zulmünüze izin vermeyecek" dedi.

DEM Parti Kadın Meclisi Sözcüsü Halide Türkoğlu, "İrademizi tanımayanlara diyoruz ki biz de sizin düşmanlık hukukunuzu tanımıyoruz. Kayyım sistemi bu süreçte tekrardan hayat bulmak isteniyor. Kayyımlar ülkenin demokrasisine bir darbedir. Çünkü Kürdistan'da uygulanan bu rejim tek adam rejimini ruhunu ortaya çıkaran bir rejimdir. Yani bir yerde kayyımlar devam ettikçe bu ülkede demokrasiden bahsedemeyiz. Hak, adaletten bahsedemeyiz" dedi ve şunları ekledi:

"Kayyum bu ülkenin barış umudunu ortadan kaldırmaktır. Kayyum rejiminde ısrar aynı zamanda savaş politikalarında da ısrar demektir." 

Konuşmaların ardından etkinlik sanatçı Kasım Taşdoğan'ın ezgileri eşliğinde çekilen halaylarla sona erdi.