Güven'den uyarı: Cezaevlerinde katliam olur!

DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, infaz düzenlemesinin eşitlikçi olması uyarısında bulundu, "Stratejik bir hata, yüz binlerin ölümüne neden olabilir" dedi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, koronavirüse karşı oluşturulan Kriz Koordinasyon Merkezi adına açıklama yaptı. Güven, salgın riski altında bulunan tutsaklar ve Meclis’e getirilmesi beklenen infaz düzenlemesine ilişkin konuştu.

'CEZAVLERİNDE SAĞLIK YOK'

Güven’in açıklamalarından öne çıkan bölümler şöyle:

"Cezaevleri bir toplumun içerisinde bulunduğu durumu, bir ülkenin yönetim biçimini en iyi ifade eden alanlardır. Cezaevlerinde 300 binden fazla insan var. Bu insanların arasında kronik hastalıkları olanlar, hasta tutuklular ve 7’den 70’e her kesimden insan var. Bunların sorumluluğu, elbette birinci görev devlete düşüyor. Devlet bunları tutsak ettiyse, her şeyi ile ilgilenmek zorundadır. Ancak üzülerek belirtelim ki hiçbir zaman böyle olmadı. Cezaevleri çoğu zaman kendi kaderine terk edildi, insanlar içeride kendi imkanlarıyla ayakta kalmaya, yaşamaya çalıştı. Örneğin; ben de 6 yıl cezaevinde kalmış biri olarak söylüyorum: Küçücük koğuşta birçok insan kalıyorsa, hangi önlem alınabilir? Onların beslenmeden sağlık sorunlarına kadar hiçbir şekilde içeride bunları gidermeye dönük bir mekanizma yoktur. Sürekli yetersizlikler ve imkansızlıklarla mücadele etmek zorunda kalıyorlar.

'BÜYÜK TEHLİKE ALTINDALAR'

Şimdi bu virüs nedeniyle onlar daha büyük bir tehlike altındalar. Bu tehlikeyi de görerek, devletin, yetkililerin şu anda infaz düzenlemesi olarak Meclis’e getirdiği yeni yasal düzenlemenin samimi bir şekilde ele alınması gerekiyor. Kuşkusuz devletlerden samimiyet beklemek mümkün değil ama biz bütün sivil toplum örgütleri, siyasi partiler ve insanım diyen herkes, bu yasanın herkesi kapsaması için bir mücadele içerisinde olmak zorundayız. Devletin bu konuda yanlış yapmaması gerekiyor. Stratejik bir hata, yüz binlerin ölümüne neden olabilir. Devlet bunun hesabını veremez. Tarih sayfalarına da bir trajedi olarak yansıyacak bir katliam olur.

'EŞİTLİKÇİ DÜZENLEME ŞART'

Bunların yaşanmaması için yetkililere sesleniyoruz: Bu konuda ayrımsız, eşitlikçi bir yasal düzenlemeye ihtiyaç var. Türkiye halklarının özlem duyduğu, herkesin ‘benimde içimi rahat ettiren bir yasal düzenlemeydi’ diyebileceği bir düzenleme yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda yapılacak en ufak bir hatanın telafisinin mümkün olmadığını tekrar belirtmek istiyoruz. Bizde zindanlarda bu yasal düzenlemeyi bekleyen yüz binlerin umudu olarak sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz.”