HBDH İsviçre'den AKP yürüyüşünü engelleme çağrısı

  HBDH İsviçre, AKP'nin Zürih'te düzenleyeceği yürüyüşe karşı kamuoyuna çağrıda bulunurken, Avrupa ülkelerini ve iktidarı uyardı.

Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH) İsviçre Komitesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, kamuoyuna seslenilerek, "Irkçı-tekçi faşist Erdoğan iktidarının, 15 Temmuz darbe girişimi bahanesiyle, 10 Temmuz'da İsviçre'nin Zürih kantonunda gerçekleştirilmek üzere örgütleyip, Avrupa'daki konsoloslukları ve sivil faşist çeteleriyle bir provokasyon olarak da planladığı ırkçı milliyetçi faşist yürüyüşünü engellemek için alanlara çağırıyoruz" denildi.

'ERDOĞAN MİLLİYETÇİLİĞİ AVRUPA'DA HORTLATMAK İSTİYOR'

Açıklamada şunlar da ifade edildi:
"Roboskî katliamından Rus uçağının düşürülmesine, Kuzey Kürdistan kentlerinin yakılıp yıkılmak suretiyle gerçekleştirilen Kürt katliamına, Reina katliamından Ankara gar katliamına, sosyalist ve devrimcilerin katledilmesine, Rojava işgal saldırganlığı ve katliamlarına, elbette yetkilerini kötüye kullanarak devlete ihanet suçlarına kadar en geniş suç sicili ve Kürt ulusunun demokratik iradesine karşı keyfiyetçi hukuksuzluk timsali olarak yapılan ırkçı-faşist darbe de Erdoğan ve şürekasının yargılanmasını gerektiren suçlar yelpazesidir…
Erdoğan, bu milliyetçiliği Avrupa ülkelerinde de hortlatmaya çalışmaktadır! Ülkede estirdiği faşist terörü, Avrupa ülkelerine yaydığı ırkçı-faşist Türk milliyetçiliği dalgasıyla destekleyip sürdürdürmeyi amaçlıyor.
İşte, 15 Temmuz Darbe girişimi konulu ve nedeniyle Avrupa’nın birçok ülkesinde olduğu gibi, İsviçre‘de gerçekleştirilecek olan faşist güruhun yürüyüşü, Erdoğan iktidarının ilgili amaç ve hedefinin bir parçası olarak gerçekleştirilmektedir."

PROTESTO YÜRÜYÜŞÜNE ÇAĞRI

HBDH İsviçre Komitesi, açıklamasının devamında şu çağrı ve uyarıları yaptı:
"Erdoğan iktidarının faşist gadrine maruz kalıp mağdur olan tüm kesimleri bu mücadeleye davet ederken; sizi bir kez daha faşist güruhun yürüyüşüne karşı düzenleyeceğimiz protesto yürüyüşüne kitlesel katılım sağlayarak faşizme karşı mücadeleye çağırıyoruz!

AVRUPA ÜLKELERİNE: ALET OLMAYIN

Halkların Birleşik Devrim Hareketi olarak, ilgili Avrupa ülkesi iktidarlarını uyarıyoruz; Erdoğan iktidarının provokasyon yürüyüşüne izin vermeyin, bu provokasyonlara ortak olmayın! Aksi halde doğacak her olumsuz gelişmeden siz de sorumlu olacaksınız! Aynı kararlılığımızla faşist yürüyüşe bilinçsizce katılan kitleleri uyarıyoruz; bu yürüyüş dinci faşist iktidarın kendini sağlama almak için düzenlediği ve kitleleri karşı karşıya getirerek çatışmaya sürmek istediği bir provokasyondur! İktidar çıkarları için sizleri kullanmasına izin vermeyin, faşist provokasyon yürüyüşüne katılmayın!"