HDK Kızıldere şehitlerini andı

Kızıldere şehitlerini anan HDK, "Halklarımız Cizre’den Gezi’ye kadar 10’ların ayak izlerini takip ediyor" dedi.

HDK Yürütme Kurulu, Kızıldere Katliamı'nın 48. yıl dönümü vesilesiyle bugün yazılı açıklama yaptı.
"Türkiye devrimci hareketinin en değerli kadroları ve yoldaşları 30 Mart 1972 Kızıldere’de katledildi" vurgusunda bulunulan açıklamada, "Kızıldere, kederle anımsayacağımız bir mağduriyet  değildir. Kızıldere’den bize kalan 1971 isyanının öncülerinin, kontr-gerilla güçlerine karşı destansı direnişinin mirasıdır" denildi.

'DEVRİMCİ RUH VE CESARETLE DİRENDİLER'

Açıklamada şu ifadelere de yer verildi:
"Aramızdan ayrılışlarının kırk sekizinci yılında 10’ları dinmeyen bir özlem ve gururla anmamız işte bundan: Ana akım siyaset darbeye teslim olur ve halkın zulme karşı boyun eğmekten başka bir yol kalmadığını öğütlerken, 10’lar yeni bir yol açmak için devrimci bir ruh ve cesaretle eyleme geçerek her şeylerini bu uğurda feda etmekten kaçınmamışlardı.
Mahir Çayan, Sinan Kazım Özüdoğru, Hüdai Arıkan, Cihan Alptekin, Nihat Yılmaz, Ertan Saruhan, Ahmet Atasoy, Sabahattin Kurt, Ömer Ayna ve Saffet Alp’in zamanın aşındıramadığı fedakârlıklarının başka bir özgül anlamı da, hayatları son bulurken Türkiye devrimci hareketini yaran siyasal farklılıkları aşmayı vadeden daha büyük bir devrimci enerjiyi harekete geçirmeyi başarmış olmalarındaydı. 10’lar Kızıldere’de, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın yaşamını kurtarmak uğruna kendi yaşamlarını feda edenler devrimcilerdi. 10’ların Kızıldere’de tüm devrimci harekete bıraktıkları vasiyet -özgürlük uğruna ortak mücadele- hala yerine getirilmeyi bekleyen asli görevimizdir.

'CİZRE'DEN GEZİ'YE...'

HDK, Türkiye ve Kürdistan’ın toplumsal ve demokratik muhalefet güçlerini birleştirir  ve  bu birleşik halk hareketi yaratmak üzere eyleme çağırırken, Kızıldere’nin devrimcilerinin tarihsel öyküsü bizlere cesaret ve esin kaynağı olmaya devam etmektedir.  
Halklarımız da, Sur'da, Gever'de, Silopi’de, Cizre’de olduğu gibi, Cerattepe’de, Hopa’da, Gezi’de diktatörlüğün saldırılarına göğüs gererken 10’ların ayak izlerini takip ediyor!"