HDP Êzidî halkının Çarşema Sor Bayramı’nı kutladı

HDP, Êzidî halkının Çarşema Sor Bayramı’nı kutlayarak, “Ortadoğu coğrafyasının Êzidî halkı başta olmak üzere tüm halkların özgürlük, eşitlik, adalet ve barış içerisinde yaşayacağı günlere kavuşmasını umut ediyoruz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Halklar ve İnançlar Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, Êzidî halkının her yıl Nisan ayının 13’üncünden sonraki ilk çarşamba günü ilkbaharın başlangıcı olarak kutladığı Çarşema Sor Bayramı’na ilişkin yazılı açıklama yaptı. 

Êzidî halkının Çarşema Sor Bayramı’nın kutlandığı açıklamada, “Bayramın kin ve nefretin yerine sağlık, barış ve kardeşliğin habercisi olmasını dileriz” denildi.  

Açıklamanın devamında şunlara dikkat çekildi: 

“İnançları gereği, önce 72 millet için ve ardından kendileri için dua eden Êzidîler; Kürt dili, kültürü, kimliği ve Êzidîlik inancı sebebiyle 73 defa katliama uğramıştır. Son olarak 73. Fermana tüm dünyanın gözü önünde imza atılmış, Şengal’de IŞİD tarafından kıyımdan geçirilmişlerdir. Halen IŞİD çetelerinin elinde esir tutulan binlerce kadın ve çocuğun akıbetleri belirsizken, Türkiye’de bulunan/kurtarılan çocuk ve kadınların varlığı onlar için daha sistematik bir çalışmanın yürütülmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca Türkiye’de kamplarda yaşam savaşı veren Êzidîler ayrımcı saldırılar yaşamakta, mezarları tahrip edilmekte, inançlarına yönelik saldırılar devam etmektedir.

ÊZİDÎ HALKININ BAYRAMINI KUTLUYORUZ

Tüm insanlık ailesini Êzidîlere dayatılan fermanlar silsilesine karşı durmaya ve bu yaşanan insanlık suçlarına karşı dayanışmayı yükseltmeye çağırıyoruz. Ortadoğu coğrafyasının Êzidî halkı başta olmak üzere tüm halkların özgürlük, eşitlik, adalet ve barış içerisinde yaşayacağı günlere kavuşmasını umut ediyor, kadim Êzidî halkının bayramını kutluyoruz.”