HDP, İskenderun'da Alevilerle buluştu

HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu Alevi Masası, İskenderun'da Alevi kurumları ve halkla buluştu, "Ayağa kalkma zamanı" mesajını verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Halklar ve İnançlar Komisyonu Alevi Masası, 5 Mayıs itibarıyla “Alevilere Eşit Yurttaşlık Hakkı” kampanyasını başlattı. HDP, söz konusu çalışmayla birlikte Alevilerin taleplerinin yer aldığı kitapçık da hazırladı. Ülkenin dört bir yanına geziler düzenleyen HDP’liler, halka kampanyayı anlatmaya devam ediyor.

 HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu Alevi Masası'nın “Alevilere Eşit Yurttaşlık Hakkı” kampanyası kapsamında Hatay'da 3 gün sürecek program 2’nci gününde de devam etti. HDP'li vekiller Tülay Hatimoğulları ve Kemal Bülbül, İskenderun'da HDP İlçe Örgütü'nü, cemevini, Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı Şubesi'ni ve Anadolu Kültür ve Araştırma Derneği'ni (AKA-DER)  ziyaret etti. Ziyarette milletvekillerinin yanı sıra HDP Hatay il eşbaşkanları Hülya Ateş ve Kerem Nalbant ile PM üyeleri Mehtap Sert, Zeki Koç bulundu.

'AYAĞA KALKMALIYIZ'

Hatimoğulları, AKP-MHP iktidarının Alevilere dönük politikalarına tepki gösterdi.
HDP'li Bülbül, "Aleviler siyaset yapın, Aleviler, ayağa kalkın. Memleketi Yezit kuşattı. Aklımıza, emeğimize, varlığımıza, toprağımıza, doğamıza, çiçeğimize, ağacığımıza, böceğimize, hakikate Yezit tecavüz etti. Ayağa kalkma zamanıdır. Her yerde siyaset yapma zamanıdır" dedi. AKP'nin ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yürüttüğü politikalara, "Muaviye soylu inanç" dediklerini aktaran Bülbül, "Muaviye soylu inancı herkese egemen kılıp, buradan bir ticaret, siyaset ve ahlak devşirmeye çalışanlar, aslında Aleviler de dahil olmak üzere Türkiye'deki yoksulları, kadınları, kimsesizleri tahakküm altına alıp, susturmak istiyorlar" diye konuştu.

 
HDP'liler daha sonra Buluttepe Mahallesi'nde halkla bir araya gelerek, 3 günlük Hatay programını tamamlayacak.