HDP, Dersim’de ailelerle buluştu

Dersim’de ailelerle buluşan DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Kürtler üzerindeki baskı politikalarının sonuç vermediğini vurguladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim İl Örgütü ile Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), Dersim’deki bir restoranda ailelerle buluştu.

Wtkinliğe, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü ile çok sayıda aile katıldı.

Etkinliğin yapıldığı yere Kürtçenin Kurmancî ve Kirmanckî lehçelerinde “Değerlere bağlılık mücadeleyi büyütmekle mümkündür” pankartı asıldı.

Aydeniz ve beraberindeki heyet, ailelerle yapılan buluşmadan önce gözaltına alınan Munzur Üniversitesi öğrencilerini ziyaret etti.

Öğrenci derneğinde gerçekleşen ziyaret sırasında konuşan Aydeniz,  “Gençlerin verdiği mücadele geleceği aydınlatıyor” dedi. Aydeniz ve beraberindekiler ardından ailelerle bir araya geldi.

HDP'li Alican Önlü, 11 Mayıs’ta şehit düşen Barış Grubu Üyesi Aysel Doğan’ı anarak konuşmasına başladı.

Ailelerle “siyaset üstü bir değerle” bir araya geldiklerini ifade beden Önlü, “En büyük onur direnenlerdir ve siz ailelerindir. Yaratılan her emek ve değer korunuyordur. Bir eksiklik varsa o da bizim eksikliğimiz, becerisizlikliğimizdir” şeklinde konuştu.

DBP Eş Genel Başkan Saliha Aydeniz ise, Türk devletinin her geçen gün daha da tırmanan saldırıları ve baskılarına dikkat çekerek “Devlet bizden o kadar çok korkuyor ki o nedenle Kürtlere yönelik sürekli zülüm yapıyor. Bu nedenle bizleri topraklarımızdan sürgün etmeye çalışıyorlar. Bu nedenle daha iki hafta önce Aysel Doğan’ın cenazesine saldırdılar” dedi.

Aydeniz,  “Bu onların zihniyetinin göstergesidir. Cenazelere yaklaşım bir halka olan yaklaşımları gösteriyor. Dersim, Zilan, Cizre’de devletin zulmünü gördük. Ne yapmaya çalıştıklarını çok iyi biliyoruz. Amaç Kürtlerin verdikleri mücadeleyi engellemektir” şeklinde konuştu

 

Aydeniz, “Tüm baskı politikalarına karşı bugün ailelerimizin yarattığı değerler sayesinde devlet yaptıklarından sonuç alamadı” diye ekledi.