HDP: Direnen emekçilerin yanındayız

HDP, Hepsiburada firmasının 150 çalışanının işten çıkartılmasına tepki gösterdi, "Direnen emekçilerin yanındayız" mesajını verdi.

HDP Emek Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Şaziye Köse, yazılı açıklama yaparak, "Saldırılara karşı direnen emekçilerin yanındayız" dedi.
Köse, "İktidarın esnek ve güvencesiz emek politikalarının bütün çalışma alanlarına yayılmasıyla birlikte işten çıkarmalar, ücretsiz izne ayırmalar, emekçilere yönelik saldırılar da yaygınlaşmaktadır. Bunun son örneğini Hepsiburada firmasının Gebze'deki 150 çalışanının yılın ilk mesai gününde ücretsiz olarak izne çıkartılmasıyla yaşadık. Aynı firma bünyesinde çalışan diğer işçilere de 'çok çalışın, yoksa sizi de işten çıkarırız' tehdidi ve mobbing altında esnek ve güvencesiz çalışma koşulları dayatılmaktadır" dedi. 

'KAMUOYUNDAN VE AİLELERDEN NEYİ GİZLİYORSUNUZ?'

Sakarya’nın Hendek ilçesinde 3 Temmuz 2020 tarihinde havai fişek fabrikasında meydana gelen patlama sonucunda 7 işçinin yaşamını yitirdiğini ve 127 işçinin yaralandığını hatırlatan Köse, "Bu iş cinayetinin dün görülen ilk duruşmasında, hayatını kaybedenlerin yakınlarına yönelik polis engeli ve ailelerin duruşmaya alınmaması cinayetin asıl sorumlularının kim olduğunu göstermesi bakımından son derece çarpıcı bir örnektir. Kamuoyundan ve ailelerden gizlenen gerçekten nedir? Kimler hangi gerekçelerle korunuyor? Bu yaklaşım sadece asıl sorumluların kim olduğunu göstermiyor, emekçilerin hayatının nasıl değersizleştirildiğini ve bu yaşamlara nasıl kast edildiğini gösteriyor" diye kaydetti.

'OMUZ OMUZA MÜCADELE EDECEĞİZ'

HDP Emek Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Şaziye Köse, şunları da ifade etti:

"HDP Emek Komisyonu olarak; her türlü saldırıya, güvencesizleştirmeye ve sömürüye karşı, büyük bedeller göze alarak mücadele eden işçilerin yanındayız, onlarla omuz omuza mücadeleye devam edeceğiz. 

Bizler, Gebze'de Hepsiburada Müşteri Hizmetleri departmanında çalışırken işten çıkarılan emekçilerin ve Sakarya’nın Hendek ilçesindeki iş cinayetinde yaşamını yitiren işçilerin ailelerinin hak, hukuk ve adalet mücadelesini destekliyoruz. Emek mücadelesinin bu topraklarda mutlaka kazanacağına inanıyoruz."